«

»

Nis 18 2012

Bu Yazı bas

07-08 NİSAN 2012 Sınav Soruları ve Derslerle İgili Yorumlar-Analizler

07-08 NİSAN 2012 Çıkmış Sorular ve Analizler için Tıklayın

1. Oturum Sınav Soruları İçin Tıklayın. 2. Oturum Sınav Soruları İçin Tıklayın.

Cevap Anahtarları —- Ders Kodları içinTılayın

İdari Yargı

Bu ders Adalet Bölümüne yeni eklendiği için herhangi bir eski soru ile karşılaştırmamız mümkün değil. Ancak soruları incelediğimiz zaman çokta zor olmadığını temel kavramların bilinmesiyle rahatlıkla geçilebileceğini görüyoruz.

Meclis seçimlerinin yapılması, toplantı yürüyüş, Danıştay ve HSYK ile ilgili sorular bize Anayasa Hukuku dersiyle paralellik olduğu ipucunu veriyor. Eğer bu dersten başarısız olursanız size tavsiye olarak önce Anayasa Hukuku dersine bir göz atmanız ardından bu dersi çalışmanız.

Medeni Hukuk II

Bu derse baktığımızda daha komplike sorular göze çarpıyor. Genellikle 2 şık arasında kalmalar ve istenen şeyi algılamada sıkıntı yaşanıyor. Bu derste yeni eklendiği için eski sorularla karşılaştırmamız mümkün olmuyor. Ama dersin daha çok Hukukun Temel Kavramları ile paralel olduğunu görebilirsiniz. Tavsiyemiz Hukukun Temel Kavramlarıyla birlikte, çözümleyerek çalışmanız.

Hukuk Dili ve Adli Yazışmalar

Soruları incelediğinizde Adli Yazışmalarda nasıl bir yol izleneceğine yönelik basit ama bilinmesi gereken kavramların sorulduğu gözlenmektedir. Bu dersin amacı pratikte zorlanmamanız yani ileride adliye veya yazı işleri gibi pozisyonlarda çalışmanız durumunda evrakın neresine tarih atacağınız, ne kadar boşluk bırakacağınız, konu, sayı gibi kavramları nereye yazacağınızın öğretilmesidir.

Bir diğer öğretilmek istenen ise Lügat bilgisidir. Yani Hukuk Dili.. Mesela 5. Soruya baktığınızda ”hangisi sorumluluk anlamındadır” diye sorulmuştur yani bu soruyu çözmek için özel bir çalışma yapmanıza gerek yoktur internetten yada bir sözlükten sorumluluğun ”mesuliyet” olduğunu hemen öğrenebilirsiniz. Bol bol kitap okumak bu derse yardımcı olacaktır bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kalem Mevzuatı

Dersin adından zaten bir yönetmelikten soruların geleceğini hemen anlayabilirsiniz. Genellikle aynı sorular gelmektedir çünkü yönetmelik bellidir onun dışında soru sorulması mümkün değildir. Sorular incelendiğinde geçmiş yıllarda çıkan sorulardan birebir sorular geldiğini görebilirsiniz.

İnsan Hakları ve Kamu Özgürlükleri

Bizce en zevkli ders bu.. Özgürlük hareketleri, doğal hukuk, düşünürler, Martin Luter, Farabi, Konfiçyüs.. Hepsi burda..

Genellikle, Çıkmış Sorulara çalışarak 90-100 almanız mümkün farklı bir soru gelmemektedir gözlemlerimize göre.. Ancak siz genede çalışın sonra ters köşe olmayın. Hem ders zevkli..

İnfaz Hukuku

Bu dersinde temeli İnfaz Mevzuatı ancak biraz ”İnfaz Tarihi” ile sorular zorlayabilir.. Mesela 4. soruda ilk infaz uygulamasının hangi ülkede olduğu soruluyor. Geçmiş yıllara nazaran farklı sorular göze çarpıyor(13.soru). Genel olarak mevzuat ancak iyi bir çalışma gerektiriyor. Çünkü salıverilmeler, izinler, cezalar biraz karışık yani değişkenler söz konusu iyi çalışmakta yarar var.

İCRA MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI İÇİN TIKLAYIN

aofadalet.com Başarılar Diler

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/07-08-nisan-2012-sinav-sorulari-ve-derslerle-igili-yorumlar-analizler/