«

»

Tem 12 2014

Bu Yazı bas

Makale – 2014 Açıköğretim Adalet Bölümü Puan ve Kontenjan Çıkmazı !

Tercih klavuzunun yayınlanmasının ardından Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü ile ilgili kontenjan ve gerekli puan adaylara bildirilmiş oldu.

Açıköğretim Adalet okumak isteyen adaylar En Az 191,11058 puan ile bu bölümü kazanabilirler. Ancak buna ek olarak 5000 kontenjan sınırlamasından dolayı daha yüksek puan almış olmaları yerleşmeleri açısından şanslarını arttıracaktır.

Klavuza göre Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde bulunan bölümlerden sadece Adalet için bir taban puan getirilmiştir. Bu, Adalet Bölümüne olan talebin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Bunun sebebi ise bilindiği gibi Hukuk Fakültesine geçişin mümkün olmasıdır.

Ancak, 2014 yılı itibariyle Dikey Geçiş Sınavıyla Hukuk Fakültesine geçmek isteyen Aöf Adalet Bölümü öğrencilerine uygulanan kontenjan kotası nerdeyse bir adayın devlet üniversitesine girebilmesi için sınavda soruların tamamına yakınını doğru yanıtlaması gerektiğini bize göstermiştir.

Bölüm ilk açıldığında bir kontenjan ve taban puan sınırlaması yoktu hatta birçok kişi Hukuk Fakültesine geçişin mümkün olmadığını düşünüyordu. Bu sitenin kurucularının da arasında bulunduğu birçok öğrenci hukuk fakültesine geçiş yaptı ve mezun olmak üzereler.

Sözün özü, artık kolayca Hukuk Fakültesine geçmek yok. Aday önce 5000 bin kişi içine girecek ve ÖSYM’ce yerleştirilecek, sonra adalet bölümünü bitirip neredeyse DGS’de full çekecek ki bir devlet üniversitesine girebilsin.

Biz getirilen bu sınırlamaların başta barolar olmak üzere ciddi anlamda gelen tepkilere bağlıyoruz. Çünkü TBB ısrarla Avukatlık Sınavını getirmek istiyor(amaç herkesin sınavsız bir şekilde avukat olmasını engellemek ve kaliteyi arttırmak, örnek: http://www.barobirlik.org.tr/Detay.aspx?ID=20765). Ve sık sık kontrolsüzce açılan özel/devlet üniversitelerinin, avukatlık mesleğine zarar verdiğini ve hukuk sistemi açısından da sakıncalı olduğunu dile getiriyolar. Bunların üzerine birde açıktan eğitim görmüş binlerce kişinin başka bir şekilde yüklenmesi bu sınırlamalar açısından bir temel oluşturuyor sanki.

Kanaatimizce Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü kapatılacaktır yada geçiş durdurulacaktır(düşük bir ihtimal) veyahut bu yıl olduğu gibi kontenjanı daha da düşecektir.

Buna dayanak olarak;

2009 yılında sınırlama yok,

2010 yılında sınırlama yok,

2011 yılında sınırlama yok,

2012 yılında 25000 kontenjan sınırlaması,

2013 yılında 25000 kontenjan sınırlaması,

ve nihayet 2014 yılında kontenjanı 5000 ‘ne indirmişlerdir.

 

2009-2010-2011 yıllarında giren aday sayısı muhtemelen(yerleşme istatistiklerinde sabittir, verdiğimiz rakam tahminidir) 60 binin üzerindedir. 2012 ve 2013 yıllarında 50000 kişi katılmıştır ve bu yıl 5000 kişi ile 100.000 ‘i çoktan geçmiştir ve ciddi anlamda Adalet Bölümü mezunu vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus aslında mezun sayısı veya gösterilen yoğun talep değil herkesin Hukuk Fakültesine geçme isteğidir bu da hali hazırda avukatların ve yukarda da bahsedildiği gibi TBB nin rahatsızlığına neden olmaktadır. Yoksa zaten diğer bölümlerde -iktisat, işletme vs.- öğrenci sayısı çok fazladır ve mezun da çoktur.

 

Sonuç olarak, önümüzdeki yıl (2015) yukarda izah etmeye çalıştığımız konular açısından daha aydınlatıcı olacaktır ancak şimdiden bu bölüm için hazırlanacak olan öğrencilere bir yol göstermesi açısından tespitler önemlidir dikkate alınmalıdır bu yıl Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapmak isteyen adaylara getirlen kontenjan sınırlaması maalesef birçok kişinin hayallerini yerle bir etmiştir.

Hayatta hep başarılı olmanız dileğiyle !

aofadalet.com | Hukuk Ekibi

facebook
Not: Bu makale aofadalet.com sitesine aittir  sadece KAYNAK GÖSTERİLMEK SURETİYLE alıntılanabilir aksi taktirde düzenli olarak yapılan taramalarda tespit edilen usulsüz iktibaslar için gerekli yasal işlemler tatbik edillecektir.

 

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/2014-acikogretim-adalet-puan-ve-kontenjan/

Yorumu formunu geç

 1. yasin.kilinc

  Merhaba,

  Endüstri meslek lisesi, makine ressamlığı bölümü mezunuyum. Daha öncesinde liseden mezun olduktan sonra kendi alan içi bölümlerimden herhangi bir meslek yüksek okulu önlisans otomotiv bölümü okumaya niyetlendim. Ama bölümün bana göre olmadıgına karar vererek zaman kaybetmeden okulu bıraktım.
  Tabi seneler önceydi bu. Şimdi 30 yaşındayım ve lise mezunu olarak kalmak istemiyorum. Tabi hem mezun olup o sektörde çalışıp bir yol çizmek istiyorum. Kazancımıda kendim sağladığım için açık öğretim fakültelerinin önlisans programlarından herhangi bir bölümü okuyabilirmiyim?
  Mesela adalet yada ne bileyim, fotoğrafçılık ve kameramanlık yada laborantlık olabilirmi, benim zamanımda ki gibi hala kısıtlama varmı? Biliyosunuz birzamabnlar meslek lisesi mezunlarinin alan disi bölüm tercih ederken katsayilari cok dusuktu. Hala o sistem devam ediyormu?
  Sorularimi aydinlatirsaniz cok sevinirim

  İyi günler.

  1. admin

   Merhaba,
   Alan dışı adaletsizliğinin kaldırıldığını zannediyorum. Şuan normal LYS vs. sınavlara girerek gerekli barajı aşıp dilediğiniz AÖF programına kayıt yaptırabilirsiniz, okuyup mezun olabilirsiniz..

   Başarılar.

 2. edda

  merhaba.. ben 2. üni ile aöf adalet okuyorum bu yıl.. acaba lys ye girip örgün adalet kazanırsam 1. sınıftan muaf olup 2. sınıftan başlama ihtimalim var mı yoksa tekrar 1 den mi başlıyoruz?

  1. admin

   Merhaba,
   Örgün fakültelerin kredisi tabiki AÖF den fazla bu yüzden pek bir dersinizi sayacaklarını düşünmüyorum bundan dolayı 1. ve 2. sınıftan dersler alarak zorlu bir şekilde sizi mezun ederler. Ki bence mantıksız aöf’den örgüne geçmek son yıl bitirin işte.. 🙂

   Başarılar.

 3. ulku

  merhaba,
  benim kafam iyice karştı:( bu sene adalet aöf ye kayıt oldum 2016 dgs için ciddi çalışma yürütüyorum aynı zamanda ortalamam mı da yüksek tutmaya çalışıyorum..kısacası sağlam bir çalışma içindeyim 900 kodunu su an gördüm.. ne yani ben şimdi ihtimaller üzerine mi hukuk fakültesine geçeçeğim kaldırılma ihtimali nedir ben anlamadım yani..emeklerim boşuna değildir inşallah:((

  1. admin

   Siz derslerinize sıkı çalışıp, sınavlarınızı geçmeye bakın moral ve motivasyonunuzu bozmayın. Şuan için bir şey yok ve olursada son grubun mağdur edileceğini düşünmüyorum.

   Başarılar.

 4. asuman

  merhaba, öncelikle böyle bir site hazırladığınız için sizlere teşekkür ederim. ben buradaki soruları ve yanıtlarını okudum. benim de bir sorum var. ben üniv. mezunuyum. ikinci üniv. okuma şansım olduğunu bilmeden sınava girdim ve aöf adaleti tercih ettim. kaydımı yaptırdım. çevremdeklerin hukuka geçemezsin boşver okuma demelerine karşı ben okumayı tercih ettim. bazı yorumlar canımı sıksa da ben okuyacağım. sorum şu. ben 2 yıl sonra dgsye girdim diyelim. özel üniversitelerin hukuk bölümü için dgsden alınan puanın bir önemi var mı? ikincisi hukuk bölümüne kaçıncı sınıftan başlarım. özel ünv. veya devlet ünv. de durum farklı mı? Teşekkürler…

  1. admin

   Merhaba, teşekkür ederiz sitemizi ziyaret ettiğiniz için.

   1- İki yıl sonra DGS’ye girdiğinizde aldığınız puanın tabiki önemi var. Bu bir yarış ve siz iyi bir puan almalısınız ki açıkta kalmayasınız ayrıca özel üniversitelerde %25, %50, %75 ve %100 burslu olarakta eğitim görebilirsiniz. Önceki makalelerimizde paylaştığımız dgs klavuzlarından veya osym.gov.tr adresinden özel üniversitelerin puanlarını gözden geçirip hedef belirleyebilirsiniz.

   2- Sizin Adalet Bölümünde aldığınız dersler özet niteliğinde 🙂 yani siz medeni hukuk alıyorsunuz ama çok yüzeysel ve yüzeysel bir sınavla başarılı sayılıyorsunuz. Bunu şunun için söyledim, bizim araştırdığımız kadarıyla Temel Derslerden muaf tutan bir üniversite yok yani siz Anayasa Hukuku alıyorsunuz Açıköğretimde bunu Hukuk Fakültesinde de alacaksınız Medeni Hukuk, İcra Usul, Ceza Hukuku, Medeni Usul Hukuku vs. bu temel dersleri kesinlikle alacaksınız Hukuk Fakültesinde çünkü kredi olarak uyuşmuyor. Zaten size tavsiyem kesinlikle bu dersleri açıköğretimde verdim burda neden alıyorum gibi bir yanılgıya kapılmayın çünkü hukuk fakültesi seviyesinde hiçbir bilgi yok. Türkçe, Atatürk ilke inklapları, bilgisayar gibi derslerden muaf tutulursunuz.

   Başarılar Dilerim, iyi çalışmalar.

   1. asuman

    cevabınız için çok teşekkürler admin. ama bazı forum sitelerinde okuduğum kadarıyla bir kaç özel ünv. 3. sınıftan başlatıyormuş çok heveslenmiştim 🙁

 5. buket26

  İyi aksamlar, lutfen sorularima cevap verin cunku herkes farkli birsey soyluyor,moralim bozuldu.1,5 senedir adliyede calisan lise mezunu zabit katibiyim.Bu sene lys sinavina girdim 275 puan aldim amacim adalet aof okumakti.Tercihleri kacirdim ek yerlestirmeye basvurabilir miyim, alinma durumum bu puanla ne olur? Gorunurde 1500 acik var, ikincisi bizim sinavsiz gecis hakkimiz varmis ne zaman ve ne kosullarda bu imkanimi kullanabilirim?LÜTFEN CEVAP…

 6. nisa

  merhabalar. ben 2 yıldır zabıt katipliği yapıyorum. Adalet 2. sınıftayım. İnfaz biriminde görev yapıyorum . İnfaz bölümünde yükselmeyi düşünüyorum. Hukuk için DGS den korkmuyorum fakat yapılabilir mi? Hukuk gibi bir bölümde istikrarlı olunabilir mi bu soruları merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

  1. nisa

   ikidir mesaj atıyorum, cevap verilmiyor. Gene de teşekkürler admin:D

   1. umutfatih

    2012 girişlisin sanırım z.katipliğinde benimde 3.5 yıl oldu. aslında bende düşünmüyo değilim. henüz araştırıyorum gerçi adalette daha bitmedi.

    1. nisa

     evet umutfatih 2012 haziran girişliyim. benim bu sene biticek inşallah adalet, bu yaz DGS sınavına girmeyi düşünüyorum.

 7. Eylul

  Merhabalar, ben devlet memuru olarak çalışmaktayım. Bu yıl deneme amaçlı ygs’ye girdim ancak, daha sonra “Açıköğretim Adalet Bölümü”nden hukuk fakültesine geçiş yapılabileceğini öğrendim ve YGS’den “Açıköğretim Adalet Bölümü”nü tercih ederek yerleştirildim. Yazılanları okuyunca kayıt yaptırıp yaptırmamakta kararsız kaldım. Bu durumda birkaç sorum olacaktı.
  1) YGS ile yerleştirildiğim halde kayıt yaptırmasam, bu yıl “Sınavsız Geçiş ” ile “Açıköğretim Adalet Bölümüne” tekrar kayıt yaptırabilir miyim?
  2) Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra, memurların avukatlık stajını yapamayacağını öğrendim. Hukuk mezunu olmanın elbette katkısı olacaktır ancak, staj yapamadığımız taktirde Hukuk Fakültesi diplomasının ne gibi bir geçerliliği olacaktır?
  3) Devlet memurlarının avukatlık stajı yapma yolları varr mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. admin

   Merhaba,

   Neden kazanmışken kayıt yaptırmayıp sınavsız geçiş yolunu denemek istiyorsunuz? Sınavsız geçiş diye birşey yok İkinci Üniversite kapsamında eğer bir linsans diplomasına sahipseniz AÖF Büro’ya müracaat ederek kaydınızı yapabilirsiniz. Ama tam olarak ne yapmak istedğinizi anlamadım yani kazanmışsanız kaydınızı yapın. İzah ederseniz daha iyi anlayabilirim.

   Avukatlık Stajı ile ilgili olarak ücretsiz izin hakkı kullanabilirsiniz. Ücretsiz izine ayrılarak stajınızı tamamlayıp ruhsatınızı alabilirsiniz ve tekrar memurluğa geri dönersiniz. Bunla ilgili bir sıkıntı yok. Zaten ücretsiz izinde kurum prim ödemesi yapmıyor bu yüzden bir engel teşkil etmiyor. (bu sorunuz daha önceden hocalarımıza sorulmuştur üniversitede, bu şekilde yanıtlanmıştır.)

   Başarılar dilerim kafanıza takılan soru varsa lütfen yazın yanıtlamaya çalışalım.

   1. Eylul

    Merhabalar, YGS kayıtları 1-12 eylül arasıydı ancak, bölüm ile ilgili kafamda netleşmeyen bazı noktalar vardı. Bulunduğum ilde hukuk fakültesi bulunmamakta, kazanırsam bile tayin olabilecek miyim, staj yapıp yapamayacağım … gibi belli olmayan konular vardı, bunları netleştirip sonra kayıt yaptırmak istedim. İkinci üniversite başvurularına kadar da bu gibi konuları araştırıp biraz daha vakit kazanmak açısından kayıt yaptırmadım.

 8. hakkiq

  hocam iyi günler . Ben elektrik müh. mezunuyum adalet okumak istiyorum 2 yıllık size sorularım şunlar. son sene lys vs. girmedim

  1. kontenjan sınırı var mı 2. üniv. okumada sıralama olacak mı ?
  2. ders saydırma yapılabilir mi
  3. akedemik ort. önemi var mı ?
  4. dgs mat + tr olduğu için pek zorlanacağımı sanmıyorum yerleşme için en az ilk kaç bine girmem gerekir.

  teşekkürler .

  1. admin

   İyi Günler,

   1- İkinci üniversite kapsamında bir kontenjan sınırlaması yoktur, kaydınızı yapabilirsiniz.

   2-Ders saydırma ile ilgili gelişmeler var, mümkündür bir kaç güne bunla ilgili bir yazımız sitemizde yayınlanacak. Takip ediniz. (Edit: http://www.aofadalet.com/muafiyet-duyurusu/ )

   3-Akademik not ortalaması kesinlikle çok önemlidir. Mümkün mertebe derslerinizi çok iyi notlarla geçin.

   4-Yerleşmek için basit bir hesap yapabilirsiniz mesela 2014 DGS klavuzunu inceleyerek ortalama ne kadar kontenjan açılmış ve kaç bin kişi alınmış tespit edebilirsiniz. Buna göre hedef belirleyebilirsiniz. Şunu söylemem gerekiyor ki çok iyi bir sıralamaya sahip olmanız gerekir nihayetinde ciddi bir talep var ve artık askerden kaçmak için veya puanı düşük diye insanlar Adalet Bölümünü seçmiyor Hukuka geçmek için tercihte bulunuyor bu nedenle Matematik ve Türkçe sorularını iyi yapan öğrenciler çok fazla; mesela siz. Bunun için çok çok iyi bir şekilde hazırlanın,

   Rica Ederim, Başarılar.

 9. ikar

  Merhaba… Ben de AÖF Adalet Bölümünde öğrenciyim…. Seneye 2015 DGS’de yukarıda belirttiğiniz AÖF öğrencileri için geçişin kaldırılmasının gerçekleşme olasılığı var mı? Yoksa daha sonra mı bekliyorsunuz?
  Çünkü ben ona göre tamamen YGS ve LYS’ye abanmayı düşünüyorum.. Vakit Geç olmadan…
  Bu yaptıklarından sonra Hukuk okumak artık ben de bir inat meselesine dönüştü… Çıkıp Avukatlık yapacak değilim; ancan şu hukuk bölümünü okumak istiyorum…
  Zaten girdiğimizde bizi 1. sınıftan başlatıyorlar… Aynı eğitimi alıyoruz… Hakim, Savcı ve Kamu avukatı olmak zaten torpil ve yazılı sınav işi… Daha ne uğraşıyorlar…
  Benim sorunum bu sene tamamen DGS’ye abanıp çok iyi bir puan mı yapmak yoksa YGS – LYS’ye mi abanmak??? Yardımcı olursanız sevinirim…

  1. ikar

   Bana göre… En son yapılan düzenleme ile zaten büyük oranda örgün ve uzaktan eğitim MYO’ları cazip hale getirildi… Bayağı yüksek bir oranda örgün mezunu bu düzenleme ile Hukuk Fakültesine yerleşebilecektir…Belki ilerleyen dönemde sınavsız 2. üniversite kapsamından çıkarılır; ancak AÖF Adalet mezunları DGS’ye girmeye devam ederler….

  2. admin

   Merhaba,

   Mevcut duruma göre kısıtlama getirildi ancak hala geçiş var yani girmeyin desek olmaz fırsatınız varsa girin ben olsam girerdim bir an evvel bitirirdim. LYS, YGS olaylarını tam bilmiyorum derslerinize güveniyorsanız çalışırım yaparım diyorsanız tabiki ordan da kazanabilirsiniz. Ama Adalet ile çalışacağınız ders sayısı sadece 2 Türkçe ve Matematik.

   Üniversiteler 1 inci sınıftan başlatmıyor. Biz geçiş yapan kişiler olarak böyle birşey ile karşılaşmadık sadece temel dersleri yeniden alıyorsunuz. 2 inci sınıftan başlatıyorlar alttan ders veriyorlar. Hukuk okumak istiyorsanız buna değer bence.

   Öngörünüzde mantıklı, bekleyip göreceğiz.

   Başarılar Dilerim.

 10. cagdasadam

  1) 2009 senesinde Su Ürünleri (Örgün) Önlisans bölümünü bitirip Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümüne sınavsız dikey geçiş yaptım ve bir sene intibak gördükten sonra üçüncü ve dördüncü sınıfları okuyup 2012 yılında mezun oldum.
  2) Akabinde askerliğimi yaptıktan sonra bu yıl YGS”ye girip Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümüne girdim.
  Şimdi merak ettiğim birkaç soru var kafamda… Öncelikle 2. Üniversite konusuyla ilgili olanlarını sorayım…
  1. Sorum – Şimdi bu başlık altında anlatılan sisteme göre ben YGS”ye boşuna mı girdim yani sınava girmesem de daha önce hem önlisans hem de aöf lisans mezunu olduğum için aöf adalet bölümüne kayıt yaptırabilir miydim?
  2. Sorum – Bu sene Aöf, Adalet bölümü için 5000 kontenjan ayırmıştı, 2. Üniversite için kaıt yaptırmak isteyenler bu kontenjandan mı yararlanacak yoksa onlar için ayrı bir kontenjan mı açılacak ya da onlar için kontenjan sınırı yok mu? Malum 5000 kontenjan ilk tercihlerle birlikte doldu deniyor…
  3. Sorum – Daha önce Önlisans okurken gördüğüm Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce ve Temel Bilgi Teknolojilerini dersleri Aöf İşletme Lisans bölümüne geçince tekrar almamıştım. Şimdi Aöf Adalet Bölümünde bu dersleri tekrar alacak mıyım?
  Umarım sorularımı açık bir dille ifade etmişimdir. Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla…

  1. admin

   Merhaba ”cagdasadam” aofadalet.com’ a hoşgeldin,

   Zaten bir önlisans ve lisans mezunusun. YGS’ye girmeden Lisans diploman ile kayıt döneminde gidip AÖF Bürodan istediğin bölüme kayıt olabilirdin. Bu durumda boşa girmiş oldun sınava.

   İkinci üniversite kapsamında Adalet bölümüne bir kontenjan sınırlaması yok. 5000 sınırlaması YGS ile tercih edecek adaylara yönelik.

   Önceden aldığın Aiit, Türk Dili, İngilizce ve Temel Bilgi Teknolojileri dersleri için muafiyet çalışmaları tamamlanmak üzereymiş önceden öğrenciler tekrar tekrar bu dersleri alırken yani Anadolu Üniversitesi daha önceden almış olduğunuz dersleri saymıyordu ancak bundan sonra sayılacak. Yani almayacaksın artık,

   Başarılar Dilerim.

 11. emre26

  Merhabalar, öncelikle bayramınız kutlu olsun 🙂

  Ben Anadolu Üni.’de lisans öğrencisiyim. 2. sınıfı tamamladım ve 2 yılım daha kaldı. Ben de sizler gibi bu kalan 2 yılımda sınavsız ikinci üniversite kapsamında AÖF adalet’e kaydolup hem lisansı hem adaleti aynı anda bitirmeyi ve ardından DGS ile hukuka geçip bir de hukuk lisans eğitimi almayı hedefliyordum. Ancak bu kontenjan sınırlamaları ve bahsettiğiniz olumsuzluklar beni üzdü. Bir de bu sene çıkan 900’lü kod muhabbeti var artık DGS ile aöf adaletten hukuk’a geçmenin önü kapatıldı, aöf yerine uzaktan adalet okumak gerekir diyorlar bu doğru mu?

  Bu durumda sizce kalan 2 senem için bu sonbahar kayıt döneminde AÖF adalete yazılmalı mıyım? Eğer 2 sene sonra aöf adaletten hukuka geçiş imkansız diyorsanız hiç boşu boşuna emek harcamayayım. Tavsiyelerinizi bekliyorum, saygılarımla…

  1. admin

   Merhaba ”emre26” sizinde (Geçmiş)Bayramınız Kutlu olsun, aofadalet.com’a hoşgeldin,

   İkinci Üniversite başvuru koşulları aşağıdadır:

   -Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.

   -ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.

   -Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

   -Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

   -Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
   Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.

   -Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

   -Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

   Siz, ”Ben Anadolu Üni.’de lisans öğrencisiyim. 2. sınıfı tamamladım ve 2 yılım daha kaldı.” demişsiniz ve açıköğretim mi örgün öğretim mi olduğunu belirtmemişsiniz yukardaki şartlar ışığında öncelikle durumunu tespit edin.

   BK. 900 konusunda ise durum şöyle; tamamen geçiş yok diye birşey söz konusu değil. Geçiş var ama eskiden mesela bir üniversite 20 kontenjan açıyorduysa şuan bu yirmi kontenjanın 10 tanesi için Bk. 900 uygulanıyor.

   Bk. 900. bize diyor ki; Bu programı, örgün/uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar tercih edebileceklerdir. Açıköğretim adalet ön lisans
   programı ile adalet meslek eğitimi ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet
   (Açıköğretim) ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi
   Adalet (Açıköğretim)) tercih edemezler. Tercih edip yerleştirilseler bile ilgili Üniversite tarafından programa kayıtları yapılmaz.

   Sizin uzaktan öğretim ile bölümü bitirip sınava girmeniz demek şansınızın iki kat artması demek. Yani aöf mezunu için örneğin 2014 Dgs klavuzunda Çukurova Üniversitesi 5 + 5 kontenjan açmış hukuk fakültesine ama bir 5’e Bk 900 uygulamış. Açıköğretim mezununun, 5 kişi arasına girmesi lazım, uzaktan eğitim mezunu kişi ise hem kendi 5’ine hemde açıköğretim için ayrılan 5’e yerleşebilir, bir kısıtlama yok .

   Adaletten hukuka geçiş kaldırılmayacak Açıköğretim Adalet’ten hukuka geçiş kaldırılacak kaldırılırsa tabi, ki biz bunu bekliyoruz.

   Uzaktan eğitimle girmek bu durumda daha mantıklı çünkü ne olursa olsun BK. 900 e göre uzaktan eğitim alanlar kısıtlanmamış ve Örgün okuyan öğrenciler için bu hak zaten ortadan kaldırılamaz.

   Özet olarak; size tavsiyem açıköğretim ile riske girmeyin uzaktan eğitim ile bölümünüzü bitirip DGS ile hukuka geçmeyi deneyin,

   (verdiğim cevaplar yukardaki sorulara göredir, diğer öğrenciler için söylüyorum, uzaktan öğrenim gibi seçeneğiniz yoksa/düşünmüyorsanız tabiki riske girmeden açıköğretim adalete kaydınızı yapın)

   Başarılar.

   1. emre26

    Öncelikle bu uzun ve bilgilendirici cevabın için çok teşekkürler admin. Ben örgün öğrenciyim bölümüm İngilizce İşletme. Bu durumda koşullar AÖF adalete ikinci üni. kapsamında yazılmama imkan sağlıyor benim anladığım. Ancak tavsiyeniz örgün/uzaktan adalet yönünde. Bu konuda sormak istediğim, şu anda örgün 3. sınıf öğrencisi olduğum için ve 2 senem kaldığı için, kendi bölümüme devam ederken uzaktan adalet programına da kayıt olup ikisini de aynı anda okuyabilir miyim? Sonuçta devam zorunluluğu yok uzaktan eğitimde ama AÖF ile farkı olduğu için AÖF gibi aynı anda okumaya imkan var mı bunu merak ediyorum.

    Ben bu hukuk lisans eğitimi alma hayalimi gerçekleştirmeyi çok istiyorum ve bunu da en az yıl kaybı ile yapmak hedefim. Çünkü 2 sene sonunda kendi örgün bölümümden mezun olduğum zaman, bir de uzaktan eğtime kaydolup ardından 4 yıl hukuk okumak uzun senelere mal olacak benim için. Bana bu doğrultuda önerebileceğiniz başka yöntem var mı? 2 sene sonra tekrar üniversite sınavına girip hukuk kazanmaya çalışsam o zamanki sınav sisteminin nasıl olacağını da bilmiyoruz seneye lys kalkacak. Böyle karışık bir durum içerisindeyim. Aklıma gelen bir seçenek daha oldu. Hukuk fakültesinden çift ana dal veya yan dal yapmak. Bunu yapmak için üniversite not ortalamam yeterli ancak Anadolu Üni. Hukuk Fakültesi sadece yan dal yapmaya izin veriyor, çift ana dala izin vermiyor. Yan dal diploması da tam bir hukukçu kimliği kazandırmıyor. Sizin bana aklınıza gelen önerebileceğiniz bir yol varsa bu hayalimi gerçekleştirmek için, çok memnun olurum. Yardımlarınız için çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

    1. admin

     Rica ederim,

     Evet örgün devam ettiğiniz eğitiminizin yanında birde açıköğretim fakültesinden bir bölümü okuyabilirsiniz bunun içinde öğrenci belgesi ile kayıt zamanı büroya müracaatınız yeterlidir.

     Eğer bir hukukçu olmak istiyorsanız yani Avukat, Hakim veya Savcı olmak istiyorsanız hukuk fakültesi bitirmeniz şart. Sizinde dediğiniz gibi yan dal olayları çokta öyle hukukçu kimliğini öne çıkarmaz ama şu var meseleğinizde başarılı olursanız neden olmasın. (bkz. Sevil Atasoy)

     Size tavsiyem şu; Bu kayıt döneminde derhal kaydınızı yaptırmanız. Uzaktan veya Açıktan onu yukarda tartıştık ve mutabakata vardık sanırım. Asıl konu şu siz açıköğretime kaydolsanızda olmasanızda bu 2 yıl geçecek. Bu yüzden hazır öğrenciyken aradan çıkarın zaten derslerin sizi çok fazla kasacağını sanmıyorum dersler hem zevkli hemde ilginiz var. Bu bağlamda siz LYS veya farklı bir yok deneyene kadar belkide eski şevkiniz veya imkanlarınız kalmayacak.

     Sonuç olarak, günden güne insanların fazlalaştığı ve bir o kadar da iş alanlarının tükendiği günümüzde ne kadar erken bazı şeyleri bitirirseniz o kadar lehinize durumlar gelişir. Kaybettiğiniz zaman size şimdiki şartları sunmayabilir. Kaydınızı yapın ve okuyun,

     Başarılar.

     (Geç yanıt verdiğim için özür dilerim)

 12. ihsan

  Merhaba,

  Ben İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. İkinci üniversite olarak Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümünü okumak istiyorum. Amacım DGS yoluyla Hukuk fakültesine girmek, yukarda bahsettiğiniz Kontenjan sınırlaması benim durumumda olanları da kapsıyor mu. Mezuniyetim biraz eski olduğu için teknik kavramlara uzağım. Türkçe ve Matematik dışındaki konuları unuttuğum için bu yolu tercih etmek istiyorum.

  Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
  Selam ve saygılar.

  1. Doktrin

   Sn. ihsan, sizi aydınlatmak boynumuzun borcu bu yola baş koyan herkese kapımız açıktır.
   Ben ve admin sizlere elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız. Sorunuzun cevabına gelince, şuan için aöf’den ikinci üniversite başvurusunda kontenjan sınırlaması yok. En azından şimdilik osym’nin ne yapacağı belli olmaz.
   Sayfamızda göreceğin gibi ikinci universite başvuru tarihleri ve şartlar mevcut ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz.

   saygılarımla…

 13. Emre

  Varsayalımki 2 yıl sonra Dgs ile hukuk fakültesine geçmek engellenmedi, Adalat bölümünden mezun olduğumuz taktirde Dgs’de 45 türkçeden 45 matematikten net çıkarmak bizi Devlet Üniversitesinde hukuk fakültesine taşır mı acaba? .. Teşekkürler

  1. Doktrin

   Sn Emre, aöf den adalet bölümü kapatılmaz ama üniversitelerin hukuk kontenjanları yeteri kadar artmaz ise bugünkü durumdan farksız olmayabilir.. Bu sınav sadece türkçe ve matematik bilgisi yarışı değil, diploma notunun da çok etkili olduğu bir sınav ve bu sınava çok ciddi hazırlanan kişiler var.
   Çünkü birçok insanın ideallerinde, benim ve değerli dostum, dava arkadaşım, sayfanın kurucusu olan admin gibi kişilerin içinde hukukçu olmak aşkı yatar(ki biz bunu başardık). Saygılarımla…

   1. nisa

    Doktrin bey merhaba. ben de adalet bakanlığında zabıt katibi olarak görev yapıyorum. adalet 2. sınıftayım. Daha önce DGS sınavına girdim. şartlarını biliyorum. Fakat işin içine hukuk kelimesi girince biraz ürküyor insan. Belki hayal gibi gelior ama. İnfaz savcısı olmayı çok isterdim 🙂 Siz nasıl başardınız? Bugün tesadüfen hayallerim azim ve kararlılıkla gerçekleşebilir mi diye araştırırken gördüm bu siteyi. Maşallah. tebrik ederim.
    Hangi üniversite? Ne kadar süren bi çalışma? Bölümün zorlukları? Hakkında kısa bir bilgilendirme yaparsanız mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

 14. gökçe

  merhaba ben ege üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencisiyim. Daha önce hukuk istemiştim ama kazanamamıştım. Şimdi açık öğretimden adalet yazmayı düşünüyorum.hukuka geçme ihtimali, ve ya bu bölümün getirileri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. admin

   Merhaba,

   Sitemiz tamamen sorduğunuz sorular üzerine kurulu çok küçük bir araştırmayla detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

   Eğer tekrardan yardıma ihtiyacınız olursa lütfen yorumunuzu yazın elimizden gelen desteği sunarız,

   Başarılar.

 15. figen

  merhaba , ben adalet bölümüne bu yıl girmeyi düşünüyorum . yazınızı okudum moralim bozuldu . ben dgs ile özel üniversiteye gitmeyi düşünüyorum fakat geçiş sizce 2 yıla kadar durdurulurmu kaybedecek vaktim yok. eğer durdurulma ihtimli yüksekse direk kıbrısta özel için hazırlanmam gerekecek. zaten ben bahtsızım:((((

  1. admin

   Merhaba, bu yıl muhakkak kaydınızı yapın geçiş durdurma çok düşük bir ihtimal sadece bu sene olduğu gibi kontenjanlar düşürülür veya artık bölüm öğrenci almaz siz bu yıl kaydınızı yaparsanız en azından öğrenci olursunuz herhangi bir hamle gelmez ise hakkınız kaybolmuş olmaz.

   Belirtmek isterim ki Özel Üniversiteler için herhangi bir kısıtlama yok zaten klavuzu incelerseniz ;

   (Bk. 900. Bu programı, örgün/uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar tercih edebileceklerdir. Açıköğretim adalet ön lisans
   programı ile adalet meslek eğitimi ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet
   (Açıköğretim) ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi
   Adalet (Açıköğretim)) tercih edemezler. Tercih edip yerleştirilseler bile ilgili Üniversite tarafından programa kayıtları yapılmaz.

   bilgisi özel okullarca uygulanmıyor. Bunun için halihazırda istediğiniz özel üniversiteye geçiş yapabilirsiniz kısıtlama devlet üniversiteleriyle ilgili. Siz bugünün şartları ile dilediğiniz özel üniverstiye geçiş yapabilirsiniz tabi Adalet Bölümü mezunu olup, Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmak şartı ile.

   Verdiğim bilgileri teyit etmeniz amacıyla aşağıya iki belge ekledim.

   1- http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014//DGS/TABLO1Kosullar23052014.pdf (BK. 900′a bakın)
   2- http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/DGS/TABLO1YENiBASKi23052014.pdf ( Özel üniversiteler BK. 900 maddesini içermiyor)

   Başarılar.

Bir Cevap Yazın