«

»

Tem 27 2014

Bu Yazı bas

Adaletten Hukuka tercihler, kontenjanlar, degerlendirme

Bir çoğumuzun kafasını kurcalayan sorular  var. Peki bundan sonra ne olucak?

Bildiğiniz gibi bu yıl ösym soru sayısında değişikliğe gitti. Bu da geçmiş yıl puanların ve sıralamaların önemini kaybettirdi. Bu yıl kontenjan sayılarında ve soru sayılarında değişikliğin yapılması, isabetli tercih yapmayı güçleştirecektir. YÖK, aöf  ve örgün adalet mezunlarını devlet üniversitelerin hukuk kontenjanlarında, gözle görülür bir artışa gitmediği gibi var olan kontenjanları da yarıya bölerek, sınavda büyük başarı gösteren aöf adalet mezunların önünü tıkamak istemiştir. Vakıf üniversitelerinde ise  burslu olmayan  hukuk  kontenjan sayısında artma, burslu kontenjanlarında ise  artış olmadığını tespit ettik.

Sıralamada çok iyi yerde olan  arkadaşlar için tercih yapmak oldukça kolay olacak. Sınırda olup yada sınıra yakın olan arkadaşların, tercih yaparken zorlanabileceğini düşünüyoruz..  Zor duruma düşecek olan  değerli arkadaşlarımıza yardımcı olmak isteriz. Yapmanız gereken  düşüncelerinizi bizimle paylaşmak olacak .Bu yazıyı okuyan siz değerli dostlarımıza yardımcı olmak isteğimizin nedeni,  tercih sürecinde isabetli karar vermenize katkıda bulunmaktır.

Dostlar, bayramınızı şimdiden kutlarız. Bayramınızı sevdiklerinizin gözleri içine bakarak, en sevgi dolu gülücüklerinizle birlikte güzel zaman geçirmeniz dileğiyle..

Uygun vaktinizde ise sayfamıza, aldığınız puanı, sıralamayı ve tercih edebileceğiniz üniversiteleri paylaşırsanız, yapacağınız tercihlerde bizimde katkımızın olmasını isteriz,

 

Saygılarımla.

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/adeletten-hukuk-bolumunu-tercih-edecekler-buraya/

Yorumu formunu geç

 1. bilgee

  Hocama merabalar. Ben zabıt katibi olarak göre yapıyorum daha önceden adaleti sınavaız geçiş yaparak bitirdim ordan kamu yönetimine tamamlayarak okulu bitirdim. Şimdi hukuk okumaya karar verdm şunu merak ediyorum. Tekrar adalete kayıt mı yaptırmam lazım yada sınavsız geçişten yararlanabilir miyim yoksa sınava mı girmem lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 2. ihsana

  Merhaba Admin bey;
  Öncelikle sitenizden bizlere katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim.
  Ben bu sene öylesine ygs girdim.ve ne yazıık ki barajı acamadım .iki yıllıklara göre barajı actm ve bu sene de açık ogretim adalet okumak istiyorum. DGS den hukuka gecme istiyorum acaba nasıl bir perfonmas gostermek lazım dgs için kaç kişi alıyorlar bunla ilgili bi bilginiz varsa bana önerirseniz çok sevinirim

 3. melike

  Merhaba . Ben aöf adalet bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim..aynı zamanda sağlıkçıyım özel bi hastanede çalışıyorum ders çalışma konusunda zorluk yaşıyorum istedigim verimi alamıyorum ilk dönem ortalamam düşük 2 dersi bilerek bıraktm soracağım şuki not ortalamam düsük olsa bile dgsden iyi puan almam beni yukarıya taşırmı ? ne sınırda bırakmam gerekir not ortalamamı ?

 4. seymaa71

  Merhaba ben AÖF 1. Sınıf öğrencisiyim ve hukuk okumak istiyorum ama 1. Dönem pek iç açıcı bi not ortalamam yok bunun tercihlerde ne kadar etkisi olur?

 5. eren

  Merhaba,

  Değerli site üye ve yönetiicieri
  Öncelikle bu sitede vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Ben de yaşım 40’a dayansa da hukuk fakültesinde okumak istiyorum. Bu nedenle 2. üniversite olarak AÖF adalet bölümü 1. sınıftayım. Birkaç konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1-AÖF adalet bölümünden sonra Kıbrıs hariç, vakıf üniversitelerine geçmek istiyorum. Ücretli olan kontejana geçmek için DGS’den kaç net yapmak gerekir. Bu çerçevede ücretli bölümlere geçmek çok zor mudur acaba? DGS’den başarılı olmak için hangi hususlara dikkat etmek gerekir.

  2-Formda bazı arkadaşlar 3. sınıftan başlatan üniversitelerin olduğunu söylüyor. Bunun doğruluğu hususunda bilgi verebilir misiniz?

  4-Ben Kamu Yönetimi mezunu olduğumdan idare hukuku, idari yargı, ekonomi dersleri, anayasa hukuku, ceza hukuku gibi dersleri oldukça fazla almıştım. Bunların muafiyet durumu olabilir mi? Çünkü bazı arkadaşlar AÖF adaltetten almış olsak bile temel dersleri yeniden almak gerektiğinden bahsetmektedirler, eğer böyle ise örgün öğretimden aldıklarımızı saydırabilir miyiz?

  5-Geçiş için genel olarak diğer tecrübe, tavsiye ve görüşlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla,

 6. nzl

  ben bu yıl adalette tercıh verip sonrada özel üniversiteye tercih verip geçiş yapmak istyrm hukuga suandada üniversiteye gdyrm puanım ne kadar düşer şuanki üniversitemi bıraksam

  1. admin

   Açıköğretim Adalet okumak için sınava girmenize gerek yok. Öğrenci işlerinden bir öğrenci belgesi alın ve kayıt döneminde -ikinci üniversite kapsamında- kaydınızı dilediğiniz açıköğretim programına yaptırın. Puanınızın düşmesi söz konusu değil.

   Başarılar.

 7. zeynep

  Merhaba iyi günler… Ege üniversitesinde psikoloji hazırlık sınıfında okuyorum. Aynı zamanda hukuk da okumak istiyorum. aynı anda iki örgün eğitimde okuyamayacağım için. psikoloji ile birlikte 2 yıllık adalet açıköğretim okuyup sonrasında dgs ile hukuk fakültesine geçmek istiyorum. bu düşüncemin olma imkanı var mı? olursa da nasıl olur ne yapmam gerekir hiç bir bilgim yok.. ilerleyen zamanlarda izlemem gereken adımlar neler olacak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  1. admin

   Merhaba,
   Öncelikle psikoloji okurken alacağınız öğrenci belgesi ile Kayıt Döneminde AÖF büroya giderek istediğiniz bölüme kaydınızı ikinci üniversite kapsamında yaptırabilirsiniz. Kayıt işlemi bittikten sonra derslerinizi çalışıp sınavlarınızı verdikten sonra mezun olup diplomanızı alınca DGS’ye girip -başarılı olursanız- hukuk fakültesine geçebilirsiniz. Şimdi burada yine 2 örgün çakışmış olacak birinden birini seçeceksiniz. Ya psikolojiyi bırakacaksınız hukuka başlayacaksınız ya da hukuka geçmeyip psikolojiye devam edeceksiniz. Bir diğer ihtimal şuanki üniversitenizle konuşup kaydı donduracaksınız hukuk bitince psikolojiye devam edeceksiniz veya tersi 🙂 ihtimal çok siz bir mezun olunda AÖF Adaletten, gerisi gelir.

   Başarılar.

 8. ulku

  merhaba,
  adalet aöf ye yeni başlamış biri olarak size bir kaç sorum olacak.. öncelikle hukuk fakültesine gecme niyetiyle başladığım için ciddi şekilde çalışıyorum ve ortalamamı yüzlük sistemde 90 nın altına düşürmemeye çalışıyorum..sorum şöyle ortalamanın DGS ye etkisi nasıl oluyor? ben evliyim ve antalyada ikamet etmekteyim hedefim de akdeniz hukuk, DGS den barajım ne olmalı? okumus oldugum diğer makalelerde derece yapmak gerektiği yazıyor? doğru mu???
  aydınlatırsanız çok memnun olurum ayrıca böyle bir platform oluşturarak bizleri bilgilendirdiğiniz ve destek olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

  1. admin

   Merhaba, diploma notunuz ne kadar yüksek olursa bu sizin için avantajdır çünkü ekstra puandır, DGS zor bir sınav değil ancak artık hukuka geçmek isteyenler daha fazla matematik yapmak zorunda yani iyi değil en iyi neti çıkarmanız lazım çünkü hem kontenjan uygulaması hemde hukuka geçmek isteyen kitle çok farklı. Derece yapmaktan kasıt ciddi bir başarı göstermektir. Nitekim bugün çukurova üniversitesine, ankara üniversitesine, akdeniz üniversitesine baktığınız zaman hukuk fakültesine geçen kişilerin türkiye 33 üncüsü, türkiye 9 uncusu vs.. sıralamalarda olduğunu görürsünüz.

   Başarılar dilerim.

 9. gelenek

  merabalar açıköğretim adalet okurken ortalama kaç olmalı?

  1. admin

   Merhaba, açıköğretim okurken neyin ortalaması kaç olmalı? Biraz daha açık yazarsanız yanıt verebiliriz.

 10. boyraz

  Hocam ben adalet okuyup hukuka geçiş yapmak istiyorum, ilk sorum şu ben okul öncesi öğretmeniyim eyer özel bir üniversitenin hukuk bölümüne geçiş yaparsam işim ve okulumu aynı anda yürütebilir miyim, özel üniversiteler kaç yıl okutur, açık öğretimden hukuk tercihi yapmamın önümde yök tarafından konulmuş bir engel var mı son olarak hukuk okumak anlatıldığı kadar zor mu şimdiden teşekkürler.

  1. admin

   Merhaba,
   Devlet veya Vakıf üniversitesi farketmeksizin önem arz eden şey tercih edeceğiniz üniversitenin devam zorunluluğu isteyip istemediğidir. Eğer devam zorunluluğu olmayan bir üniversiteyi tercih ederseniz, tabiki okul ve işi bir arada götürüp mezun olabilirsiniz. Yine özel veya devlet farketmeksizin Açıköğretim Fakültesinin bitirip gelen bir öğrenciyi kimse temel derslerden muaf tutmaz yani siz anayasa hukuku, medeni hukuk alıyorsunuz AÖ Adalette ancak kredisi tutmadığı için üniversiteler tekrar veriyorlar bu dersleri. Demem o ki 2 inci sınıftan başlarsınız, alttan-üstten ders alarak yoğun bir şekilde derslerinizi verirsiniz. Son olarak hukuk okumak zordur ancak çalışılınca yapılmayacak şey yoktur.

   Başarılar.

 11. soner07

  Merhaba yeni dgs sisteminde 2 yıllık not ortalaması 2.00-2.50- ve 3.00 ın dgs de getirisi nedir?

 12. soner07

  Merhaba yardımcı olursanız sevinirim, merak ettiğim nokta şudur: Dgs yeni sistemine göre adalet bölümünün mezuniyet not ortalamasının dgs puanına etkisi ne kadardır. örneğin; not ortalaması 2.00 -2.50- ve 3.00 ın etkisi kaç puandır. teşekkürler.

 13. tuba_dykbm

  istanbul da özel üniversitelerde dgs puanları düşük yerleştirme olanakları nasıl acaba ben özel üniversite düşünüyorum şansım acaba yüksek mi burslu değil ücretli olarak düşünüyorum birde ikinci öğretim olarak vakıf üniveristeleri hangileri biliyormusunuz araştırdığım kadar ile geneli gündüz öğretim ikinci öğretimler yok sizin bir bilginiz varmı ?dgs 2014 en az puan kaç ile yerleşildi vakıf üniversitelerine

 14. ppellinn

  bide bu bk1 bk3 bk4… koşulları ne oluyor bilgilendirirseniz sevinirim

 15. ppellinn

  Merhabalar bu sene ikinci üniversite kapsamında aof adalet tercih etmeyi düşünüyorum sonra dgs ile hukuk bölümğne geçmek istiyorum. Şöyle bişey sormak istiyorum yani aöf adalet okuyanlar için bu durum yok mu yada cok az bi kontenjan mı var yazılarınızı okudum ancak umutsuzluğa kapıldım. Hukuk fakültesine geçmek gibi bi şansımız yok mu?

 16. yahyaguven

  Tşk

 17. yahyaguven

  Merhabalar ben dgs de 271. Oldum nasıl bir tercih yapmalıyım, heryeri yazacağım özeller hariç

  1. Doktrin

   sayın yahyaguven;
   Diyecek bişey yok gibi; başarınız ortada, en sevdiğiniz ilden başlayarak aşağıya doğru devlet üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

   saygılarımla…

   1. yahyaguven

    Yalnız aöf liyim hani kontenjanlardaki 900 kodu engel oluştururmu. Kafamda soru işaretleri var yerleşim yerleşmeme konusunda tereddütlüyüm

    1. Doktrin

     Bence bir engel oluşturacak durumun yok, yaklaşık 250 aöf’liye devlet ünv. kapısı açık… gelmemesi zor ihtimal
     Kendinizi garantiye almak istiyorsanız, özel üniversitelerin tam burslularını da tercih edebilirsiniz. Özel üniversitelere olumsuz görüşler çoğunlukta, durum sandığınız gibi değil, bursun kesilmesi çok zor eğer bu aklınıza takılıyor ise… ayrıntılı bilgi için üniversiteleri arayın derim.

     saygılarımla…

 18. semih_lal

  Sayın Doktrin Merhaba;

  Öncelikle sitenizden bizlere katkı sağladığınız için teşekkür ederim.

  Devlet memuru olarak Konya’da görev yapıyorum ve bu yıl 2. Üniversite kapsamında AÖF’den Hukuk Fakültesine geçmek amacıyla DGS’ye girdim. Sınavda beklentimin çok altında 254 puan alarak sılamada da 7500 olarak başarısız oldum.
  Tabii bu puan ve sıralama şokundan sonra tercihlerim konusunda ciddi bocalıyorum. Özel bir üniversite erken bitirmek ilk öncelim olacak. Tercihlerim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinir. Bu çerçevede DGS tercihlerimde bir kaç sorum olacak….

  1- Tecrübenizden yola çıkarak sizce sıralamada 7500. olarak 254 puanla özel üniversiteler gelir mi? Şayet gelir ise hangi üniversitelerin gelme ihtimali vardır?

  2-DGS ilk 5 tercihim hangi üniversiteler olmalıdır?

  1. Doktrin

   sayın semih_lal;
   Sitemize ilgi gösterdiğiniz için size teşekkür ederiz.
   Sorularınıza cevap bulmaya çalışalım. Memur olmanız, öğrenci olmanın avantaj ve dezavantajının oluşturur. Bence tek bir dezavantajı var. Bölüme devam etmekte zorluk çekebilirsiniz.Vakıf(ÖZEL) üniversiteleri bir kaçı devam zorunluluğu istemiyor. Örneğin Kıbrıstaki Üniversiteler, ülkemizde ise özel ünv. çoğu, öğrencileri kampüste tutmak için devam zorunluluğu istiyor. Başarı sıranıza göre İstanbuldaki üniversiteler ile görüşüp tercihler yapabilirsiniz yada Konyaya yakın özel üniversiteler olabilir. Kendinizi ölçüp tartın bır yıl daha çalışıp başarnızı yükselteceğinize inanıyorsanız, hazırlanın derim.
   Bence tercih yapmanız ve kendinizi kazanacağınız yere göre ayarlamanız en doğrusu… EVLİ YADA BEKAR OLMANIZ FAKTÖRÜNÜ UNUTMAMAK LAZIM…

   saygılarımla…

Bir Cevap Yazın