«

»

Haz 20 2012

Bu Yazı bas

Anadolu Üniversitesi 2012 mezunlarını coşkuyla uğurladı

Anadolu Üniversitesi mezunlarını bir kez daha muhteşem bir törenle uğurladı. 2011-2012 öğretim yılı güz ve bahar dönemi dahil olmak üzere 5 bine yakın öğrenci 17 Haziran Pazar günü mezuniyet sevinci yaşadı. Atatürk Stadyumu’nda yapılan törenin bu yılki sanatçı konuğu ise, Latin müziğinin başarılı grubu “Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars” oldu.

Tören, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, rektör yardımcıları, senato ve yönetim kurulu üyeleri ile öğretim elemanlarının saat 19.00’da Vilayet Meydanı’nda Saygı Duruşu , İstiklal Marşı’nın okunması ve Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Ardından öğretim üyeleri, kortej eşliğinde Atatürk Stadyumu’na yürüdü. Mezun öğrencilerin, stadyuma girişlerinin ardından, tören saat 20.00’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

 

 

 

“Başarılı olmak isteyince size yardım eden birileri mutlaka vardır.”
2012 yılının mezunları adına törenin açılış konuşmasını yapan İşletme Bölümü mezunu Öznur Karataş, “Sayın hocalarım, değerli ailelerimiz ve mezun arkadaşlarım; Üniversitemizin 2011-2012 mezuniyet törenine hoş geldiniz. Özellikle uzaktan eğitim sisteminden mezun olan biri olarak bu konuşmayı yapmaktan büyük bir heyecan, mutluluk ve onur duyuyorum. Bir buçuk milyonun üzerindeki öğrenci arkadaşlarımı temsilen, burada sizlere sesleniyor olmaktan da oldukça mutluyum. Başta uzaktan öğretim programlarını oluşturan ve emeği geçen değerli eğitim insanları olmak üzere üniversitemizin tüm mensuplarına, sonsuz teşekkür ediyorum. Biliyorum ki sizler olmasaydınız; çeşitli sorunlardan dolayı eğitimine ara vermiş bir çok insan için, mezun olmak sadece bir hayal olarak kalacak ve hayatımız boyunca büyük bir eksiklik duyacaktık. Anadolu Üniversitesi benim bu hayalimi gerçekleştirmemi sağladı. Eğitim aldığım bu dört yılı çok güzel anılarla noktaladım. Geçen zaman zarfında planlı bir şekilde ders çalışma becerisi kazandım. En önemlisi de hayatıma yön veren bu süreçte, kendime olan özgüvenimi, kazandım. Her ne kadar, toplumumuzda önyargılı bir bakış açısıyla değerlendirilse de uzaktan eğitim sistemine gönülden inandım. Sonuç olarak, aldığım eğitimin uzaktan olmasına değil, nitelikli olmasının daha etkili ve önemli olduğunu öğrendim. Başarılı olmak isteyince size yardım eden birileri mutlaka vardır. Başarılarımın arkasında bulunan, ders aldığım tüm hocalarıma ve bu süreçte desteklerini esirgemeyen aileme de minnettarım. “ diyerek, tüm mezun arkadaşlarının bundan sonraki hayatlarında başarılı olmasını dilediğini ifade etti.

“Hep bir merakın peşinden koştum”
Öznur Karataş’ın ardından söz alan ve eski mezunlar adına konuşan 1995 mezunu oyuncu Levent Üzümcü, “Bugün, burada olmayı hak eden herkesi canı gönülden selamlıyorum arkadaşlar. Anadolu Üniversitesi benim kişisel tarihimin, en verimli, en unutulmaz, dört yılını bana vermekle kalmadı, bu konuşmayı size yapan insanın hayatını da değiştirdi. Hatta bu konuşmayı yapmak üzere, kendisine teklifi getiren bu sebepler silsilesidir. Acaba ülkemin bu kadar genç insanına, mezun olduğum okulun öğrencilerine, “Ne anlatmalıyım?” diye düşünürken, size burada başlayan hikayemi kısacık anlatmaya karar verdim. Umarım bu güzel günde bu anılar sizler için güzel bir ders olur. Hayatımda, hiç kar görmemiş, ayaz nedir bilmemiş, on dakikadan fazla trene binmemiş biri olarak; 1991 yılının Ekim ayında, on sekiz yaşında, on iki saatlik bir tren yolculuğunun ardından, hepimizin çok iyi bildiği tren garının önüne vardım. Güneşin doğmasından önceki dumanlı mavi karanlık karşıladı bizi. Gördüğünüz gibi 20 yılı aşmışız. O günden bugüne değişmeyen şeylerden biri de; bu şehre duyduğum gerçek sevgidir. Sevgili mezun arkadaşlarım, Yunus Emre Kampüsü’nün giriş kapısında bulunan Yunus Emre heykelinin altında bulunan dörtlük hemen her gün, aklımda. Bence dünyada, bir üniversitenin girişine yazılmış, en harika şey. Umarım bu dörtlüğün gerçekliği ve etkisi, her zaman tarafımızdan hatırlanır. Ben üniversitenin, onun kurucu yöneticilerinin, öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin, bu şehri nasıl değiştirdiklerini kendi gözlerimle gördüm, görüyorum. Parlak bir zekanın, etkili bir yönetim ve kadronun ne kadar önemli olduğunun kanıtı Eskişehir Anadolu Üniversitesi’dir, Eskişehir’dir. Umarım bunu hep hatırlarsınız. Eskişehir’den gidecek ve ekmeğini farklı yerlerde arayacak arkadaşlarım, burayı çok özleyecekler. Hayatım boyunca neyin peşinden koştuğumu söyleyebilirim sizlere: Hep bir merakın peşinden koştum. O da şuydu: İnsanoğlu Ay’a gitti, Mars’a da gidecek, hatta başka uzak yıldızlara da… Ama ne zaman insan gibi yaşayacağız, ne zaman birbirimizin hayatına saygılı ve sevgili olacağız işte bu soru benim hayatımı değiştiren sorudur. Umarım, hayatınız bir yanıyla da bu sorunun cevabını düşünmekle geçer. Tıpkı on sekiz yaşında ki bir delikanlının o kampüsün girişindeki yazıyı düşündüğü gibi. Sevgili arkadaşlar, lütfen umutsuzluğa kapıldığınızda şunu unutmayın; bazen kendinizi çok yalnız hissedebilirsiniz, ama bir insan gelir bir ülkenin kaderini değiştirir ve Eskişehir bunu çok iyi bilir. Bir insan gelir; bir şehrin kaderini değiştirir, o insanları saygıyla selamlıyorum.” dedi.

“Pes etmeyin”
Protokol konuşmalarının ilkini yapan Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, “Bu anlamlı günde bizlerle birlikte olduğunuz için size en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ailelere söylemeliyim ki; evlatlarınızla ne kadar övünseniz azdır. Hoş geldiniz, şeref verdiniz. Sevgili mezunlar sizleri gururla heyecanla ve güvenle hayata katmak ve fark yaratmak için, ülkemize ve insanlığa hizmet için uğurluyoruz. Artık Anadolu Üniversitesi ailesinin bir üyesi oldunuz. Sizi uğurlamadan önce sizden üç şey istiyorum: Mezunlar Birliği’ne üye olunuz ve üniversitemizle ilişkilerinizi sürdürünüz. İkinci olarak: “Yaşam boyu Eğitim” vizyonu içerisinde sunduğumuz ikinci üniversite ve sertifika programlarıyla, Üniversitemiz de eğitimlerinizi devam ettiriniz. Üçüncü olarak: Artık not baskısı kalmadı, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşınız ki, bizlerde sizden sonraki öğrencilerimize daha iyi eğitim imkanları sağlayalım. Sevgili mezun arkadaşlarım hayat güçlüklerle doludur. Mücadele etmeniz gerekebilir, inişli çıkışlıdır. Hayatta zaman zaman başarısızlıklarla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Başarısızlık halinde kesinlikle ümitsizliğe, karamsarlığa kapılmayın ve pes etmeyin. Anadolu Üniversiteli olmak çalışmaktır, çalışkan olmaktır; ilkeli olmaktır ve saygılı olmaktır. Anadolu Üniversiteli olmak ahlaklı olmaktır. Sizlere sağlık mutluluk ve başarı dolu bir yaşam diliyorum. Yolunuz açık olsun.” dedi ve saygılarını sunduğunu da sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Aydın’ın ardından söz alan Anadolu Üniversitesi kurucularından Prof. Dr. Orhan Oğuz, “Seneler seneler geçti, sene 1957-1958 kuruluş yıldönümümüz. Yüksekokul olarak başladığımız serüven kısa zamanda on yıl içerisinde üniversiteye dönüştü. Başladığımız zaman bir sarı sandalye bir telefon vardı. Bugün Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı üniversitelerinden biri haline geldik. Bu hale getirmek için, benimle beraber çalışan insanlar ve bugün çalışmakta olan bütün arkadaşları kutluyorum. Hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum. Genç arkadaşlarımıza ellerindeki hayat çalışmasında başarılar diliyorum, gözlerinden öpüyorum. Çocukların ailelerine Anadolu Üniversitesi’ni seçtikleri için kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Onlara saygılar sunuyorum. Anadolu Üniversitesi’nde gösterdiğiniz başarıyı yakın gelecekte hayatta da gösterecek ve memleketimizin kıvanç duyacağı insanlar olacaksınız. Yolunuz açık olsun. “ dedi ve sözü bir diğer kurucu üyeye Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e bıraktı.

“Sizler Türkiye’nin geleceğini omuzlarınızda taşıyacaksınız”
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 2012 mezuniyet töreniyle ilgili olarak,” Anadolu Üniversitesi dünyanın önde gelen irfan ocaklarından biridir. Ömrümün en verimli çağları olan bu otuz yılımı bu ocağa odun taşımak ve ateş yakmakla geçirdim. Çok mutlu oluyorum sizi böyle gördükçe. Sizler bu ocakta, ülkeye hizmetin, insan olmanın yüksek duygulara ,yüksek bilgilere ve yüksek becerilere sahip insan olmanın gururu ile yaşayacak ve Türkiye’nin geleceğini omuzlarında taşıyacak olan gençlersiniz. Bu ocağı unutmayınız. Ömrünüz boyunca hangi meslekte olursanız olun ocağınıza bağlılığınızı muhafaza ediniz. Anadolu Üniversitesi yalnız gençlere yükseköğretimde fırsat eşitliği veren bir üniversite olmayıp, aynı zamanda bütün yurttaşlarına dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın ömür boyu imtihan, ömür boyu eğitim ve ömür boyu bilgi dağıtan bir üniversitedir. Beşikten mezara kadar insanlara bilgi taşıyan bir üniversitedir. Sevgili öğrenciler, yolunuzun açık olmasını diliyorum. Sizi yetiştiren anne ve babalarınıza olan saygı ve sevginizi eksik etmeyiniz. Onların fedakârlıklarına başarılarınızla cevap vereceksiniz. Sizlere güveniyorum.” diyerek mezun öğrencilere Türkiye’nin irfan ordusu olduklarını söyleyerek, Cumhuriyete, Atatürk’e laikliğe bağlı Türkiye’nin parlak istikbali olma yolunda, yollarının açık olmasını dilediğini dile getirdi.

Protokol konuşmalarının üçüncüsünü gerçekleştiren Nabi Avcı ise, “Sayın valim, sayın rektörüm, muhterem hocalarım sevgili gençler, hepinizi ayrı ayrı kutluyorum özellikle ailenizi, babalarınızı sizlere emek veren velilerinizi ve tabi hocalarınızı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Hepinize bundan sonraki kariyerinizde üstün başarılar diliyorum. Sevincinize ortak olduğum için çok mutluyum. Hepinize sağlık dolu güzel bir gelecek diliyorum. Sağ olun var olun.” dedi.

Törenin son konuşmasını ise Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir yaptı. Koçdemir,” Bugün bir öğretim yılının sonuna geldik. Ben bu son günde gençlerimizi yetiştiren aileleri tebrik ediyor, bu gençlerimizin daha başka mürvetlerini görmelerini diliyorum. Hayatlarını ve hayat çizgilerini en enerjik , en dolu zamanlarını hayat çizgileri ile oluşturuyorlar. Katkıda bulunan öğrencilerimize teşekkür ediyor, onları tebrik ediyor bundan sonraki hayatlarında yollarının açık olmasını diliyorum. Bu vesile ile Eskişehir’i bir bilim ve kültür kenti haline getiren her iki üniversitemize, ama bugün bilhassa Anadolu Üniversitesi’ne başta rektör hocamıza başarılı huzurlu bir öğretim yılının sonuna geldiğimiz için teşekkür ediyorum. Bu akşam eğlenelim ve bundan sonraki günlerde yolunuz bahtınız açık olsun. “ diyerek saygı ve sevgilerini sundu.

Konuşmaların ardından 10. Yıl Marşı eşliğinde, tribünlerde bayrak açıldı ve o coşkulu hava devam ederken, hemen ardından öğrencilere diplomaları verildi. Diplomalar sevinçle takdim edilirken, öğrencilerin konfeti ve balonlar eşliğinde kep atmasıyla stadyumda büyük bir coşku yaşandı.

Öğrenciler mezun olmanın verdiği sevinci, Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars orkestrasının sunduğu Latin müziği eşliğinde taçlandırdı. Geç saatlere kadar, dans ederek dört yılın yorgunluğunu atan mezunlar, havai fişek gösterileriyle geceyi noktaladı.
Tümsev Sayar (Haber Merkezi) Kaynak: http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=11400

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/anadolu-universitesi-2012-mezunlarini-coskuyla-ugurladi/