«

»

Mar 11 2012

Bu Yazı bas

Anadolu Üniversitesi İngilizce’yi ekrana taşıyor

British Council ve BBC’nin ortak çalışması olan ”Word on the Street” adlı İngilizce eğitim programı lansmanı 29 Şubat Çarşamba günü Çırağan Palace Kempinski’de yapıldı. Lansmana Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack katıldı.

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, bu proje ile Anadolu Üniversitesi, British Council ve TRT’’nin dil eğitiminde otuz yıldır yürüttükleri iş birliğinde yeni bir sayfa açtığını söyledi.

 

 

 

 

 

Üniversite olarak yürüttükleri uzaktan eğitim çalışmalarına değinen Özgür, ”Bugün Türkiye’de yükseköğretim sistemini üniversite olarak açık ve uzaktan eğitimle tanıştırmanın ötesinde, dünyanın mega üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Bugün 21 Batı Avrupa ülkesinde, KKTC ve Azerbaycan’da eğitim ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün Bakü’den Brüksel’e uzanan global bir kampüsle bilgi ve eğitim teknolojilerini kullanarak hem açık ve uzaktan eğitim sistemiyle hem de yaşam boyu eğitim felsefesiyle yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Bugün burada bir arada olmamıza vesile olan “Word On The Street” İngilizce dil eğitimi TV programı da bu projelerden biri. İki kamu kurumu arasındaki iş birliklerine model olacak üretkenlikte bir arada olduğumuz TRT kurumuyla birlikte Türkiye’ye yeni bir yaşam boyu öğrenme projesi sunuyoruz. Her eve, televizyon aracılığıyla yaşam boyu eğitimle İnglizce öğrenmeyi getiriyoruz. “Word On The Street”, TRT Okul’ da yayınlanacak ikinci İngilizce dil eğitim programıdır ve tamamı BBC tarafından İngilizce olarak hazırlanmıştır. Anadolu Üniversitesi, Britsh Council ve TRT, İngilizce öğrenme seferberliğine bu programlarla yeni bir güç katıyor.” şeklinde konuştu ve ekledi:

“Stratejik ortağımız olan TRT ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu eğitim programının ardından yine uluslararası bir iş birliğiyle “British Council” ile birlikte yeni bir yaşam boyu eğitim projesini Türkiye’ye sunmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Türkiye’de eğitim konusundaki projelerimiz sadece İngilizce ile sınırlı değil. Gelecek eğitim yılından itibaren öncelikle Fransızca ve Almanca, daha sonra da Çince, Rusça dillerinde yeni projeler hayata geçireceğiz.”

Dil öğrenimi konusunda da yeni bir sayfa açmak amacıyla yola çıktıklarını belirten TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin yaklaşık üç ay önce Anadolu Üniversitesi ve Cambridge University Press’le ”My American Cousin” adıyla, İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayanlara yönelik olarak, çekimlerini Türkiye’de Anadolu Üniversitesi çekim ekiplerine yaptırdıkları bir projeyi tanıttıklarına değindi. Bu projeyle dil konusunda tembelliği aşmak üzere, uzaktan da olsa dil öğrenmek isteyenlere bir kapı aralamayı amaçladıklarını ifade eden Şahin, bu programda mekanların tanıdık olmasının, ‘dili zaten biliyorduk’ havası yarattığını söyledi.

‘Word On The Street”e ilişkin de bilgi veren Şahin, ”Bu proje İngiltere’de çekilmiş. Başlangıçta on bölüm, otuzar dakika. Aslında ileri düzey İngilizcesi olan insanların konuşmaları daha rahat yakalayabilecekleri bir çalışma. Pazar günleri 21.30’da yayına koyacağız” dedi.

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack ise, İngilizce sohbetlerin yüzde sekseninin anadili İngilizce olmayan kişiler arasında cereyan ettiğini belirterek, ”İngilizce’nin sadece İngilizce konuşanlara ait olduğu düşüncesi demode kaldı. Artık İngilizce’nin diğer lisanları konuşan topluluklar tarafından da sahiplenilmesinin zamanı geldi ve Türkiye de bu ülkelerden biri. Türkiye’deki gençler bunun farkında ve İngilizce öğrenmenin önemini anlamış durumdalar.” şeklinde konuştu.

Dizi formatında hazırlanan “Word on the Street” programının amacı, izleyiciyi her bölümde İngiltere’nin başka bir mekânına götürüp, ilginç röportajlar ve İngilizcenin günlük kullanımına dair örnekler ile izleyenlerin İngilizce dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olması. Anadolu Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan program 4 Mart Pazar günü itibariyle TRT Okul ekranlarında yayınlanmaya başladı.

kaynak:http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=10659 Günsu Uyanık (Haber Merkezi)

 

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/anadolu-universitesi-ingilizceyi-ekrana-tasiyor/