«

»

Nis 16 2013

Bu Yazı bas

Anadolu Üniversitesinden ”E-öğrenme”de dev adım

Anadolu Üniversitesinden ”E-öğrenme”de dev adım

“Yaşam boyu eğitim” vizyonuyla herkese eğitim hizmeti götürmeyi kendisine ilke edinen Anadolu Üniversitesi e-öğrenme materyalleri üretimi yolunda en önemli aşamayı başlattı. E-öğrenme seferberliğinin bu en önemli adımında hedef, 1 Eylül 2013’e kadar 2 bin 800 adet ders kitabının dijital ortamda yer almasını sağlamak ve 1 yıl içerisinde yaklaşık 2 bin örgün öğretim dersini açık ders materyali olarak kullanıma açmak.

E-öğrenmede alt yapıyı kurduk
Eğitimi 30 yıldır bilgi ve iletişim teknolojileri ile buluşturan Anadolu Üniversitesi, 20 yıl önce kurmuş olduğu “bilgisayar destekli” üniversite sistemiyle bilgi ve iletişim teknolojilerini en hızlı kullanan üniversite olma özelliğini sürdürüyor. Bilgiye ulaşımı ve bilginin kullanımı yaygınlaştırmak amacıyla yaptığı çalışmalarla “tepeden tırnağa bir bilgi devrimi” gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi, e-öğrenme seferberliğindeki alt yapı faaliyetlerini başarıyla tamamladı.

E-öğrenme sistemini hayata kazandırabilmek adına farklı disiplinlerden ve birimlerden birçok kişiyi bir araya getirerek çalışmalarını hızlandıran Anadolu Üniversitesinin bu süreçteki çalışmaları hakkında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın şu bilgileri aktardı: “Açıköğretim sisteminde e-öğrenme çalışmalarında önemli bir noktaya geldik. 5 Nisan’dan itibaren de bu alandaki gerekli görevlendirmeler yapıldı. Şu anda bizim, 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren öncelikle Açıköğretim dersleri olmak üzere örgün öğretimdeki ders malzemelerini de yayınlamamız gerekiyor. Bunu da Anadolu Üniversitesi ailesi olarak el birliğiyle yapacağımıza inanıyoruz. Bu büyük organizasyonu başarıyla yönetebilmek adına yeni tanımladığımız bir görev alanı olan ‘E-Öğrenme Koordinatörlüğü’ kurularak, program koordinatörü ve koordinatör yardımcılığı görevleri tanımlandı. Bu arada bu görevlendirmeler yapılırken bu bölümlere herhangi bir atama durumu olmadı. Anadolu Üniversitesinin bütün öğretim elemanları bu süreçte taşın altına ellerini koydular. Program koordinatörlüğü ve program koordinatör yardımcılığı tanımlamaları Açıköğretim İşletme ve İktisat Fakülteleri’ndeki bölüm ve programların birer birer bölüm başkanlığı gibi çalışmalarına yönelik daha önce yapılmış olan bir çalışmadır. Bazı programlardaki yoğunluk nedeniyle bu alanlardaki mevcut çalışan hocalarımızın yanına bazı program ve bölümlere koordinatör yardımcısı atamak durumunda kaldık. Birçoğunda ise herhangi bir değişme olmadı.”

Öğretim üyeleri içerik üretmeye başladı
E-öğrenme için çok hızlı bir şekilde içerik üretilmesi gerektiğinin altını çizen Rektör Aydın, e-öğrenme malzemesinin içerik yönünden hem görsel hem işitsel hem de teknik boyutlarının olduğunu söyledi ve ekledi: “E-öğrenme malzemesi hazırlanırken belli konularda danışmanlık yapacak kişilere ihtiyaç vardır. Çünkü Açıköğretim sistemi içerisinde bilgisayar destekli eğitimdeki 30 arkadaşımızla 2 bin dersi yönetme ve yürütme şansımız da yok. Bu noktada iki havuz oluşturuldu ve biri görsel-işitsel malzeme diğeri de teknik personeldi. Bu noktada yapılan iş ise şuydu; havuzdaki öğretim elemanı sayısı ile ders sayısı arasında bir ilişki kuruldu ve bu doğrultuda görevlendirmeler yapıldı.”

E-öğrenme süreci devam ederken bir yandan da açık ders malzemelerinin hazırlanması gerektiğini belirten Aydın “Bunların birbirine eş zamanlı, paralel gitmesi gerekiyor. Açık ders malzemeleriyle ilgili hocalarımız teknik destek ve görsel malzeme konusunda destek alacaklar. İçerik olarak bakıldığında Açıköğretim sisteminin ders malzemeleriyle örgün öğretimin ders malzemeleri birbirine paralel bir şekilde yürüyecek. Hem format olarak hem de yayın aşamasında benzer işleri yapacağız.” diye konuştu.

“Sesli kitap” projesi devam ediyor
Bu çalışmaların dışında bir taraftan da sesli kitap projesinin devam edeceğini ifade eden Prof. Dr. Aydın “Şu anda sistem içinde 10 binin üzerinde engelli öğrencimiz var. Çok hızlı bir şekilde bu engelli öğrencilerimize de materyal vermek zorundayız. Özellikle görme engelli arkadaşlarımız çok ciddi sıkıntı içindeler. Bunları da çözmek gerekiyor. Şu aşamada çalışmalar iki boyutta ilerliyor. Bir tanesi canlı ses, insan sesiyle kitaplar okutulmaya başlandı. Şu anda 20’nin üzerinde kitapla ilgili çalışma devam ediyor. Bu süreçte çok daha hızlı ilerlememiz gerekiyor. Elektronik olarak bunu okuyan sistem var onun da satın alması yapıldı. Çok hızlı bir şekilde öncelikle çok ihtiyaç duydukları kitapları da bu arkadaşlara sunacağız. Devlet Konservatuvarı bünyesinde yürütülecek sesli kitap projesinde yer almak isteyenlerin görevlendirilmelerini bu ay içerisinde yapacağız.” şeklinde konuştu.

“Webinar dersleri” 22 Nisan’da başlıyor
Webinar (eş zamanlı danışmanlık derslerine) 22 Nisan’da başlayacaklarını söyleyen Prof. Dr. Davut Aydın “Webinar derslerini haftanın 7 günü olmak üzere 120 ile 150 ders arasında öğrencilere sunmamız gerekiyor. Bunları yapmak zorundayız çünkü ortada 30 yıllık bir emek var. Şu ana kadar 30 yıllık süreçte çok ciddi anlamda hazırlanmış olan e-öğrenme malzemesi var. Bu noktada da sadece Açıköğretim öğrencisi değil diğer kullanıcılar da çok ciddi anlamda elektronik malzemeden yararlanıyor. Biz pdf formatındaki e-kitapları kullanıma koyduğumuz andan itibaren çok ciddi bir tıklama var.” ifadelerine yer verdi.

“E-öğrenme” için web sitesi hazır
E-öğrenme faaliyetlerine öğrencilerin rahatlıkla ulaşabilmeleri için web sitesinin hazır olduğunu ifade eden Rektör Aydın şunları söyledi: “E-öğrenme sisteminde kullanacağımız web sitesinin ana sayfası öğrencilerimize yapılan yenilikleri duyurmak, birtakım etkinliklerden bilgi vermek için bir tasarlandı. Ana sayfa sadece öğrencilerimiz için değil tüm dünyaya açılan bir pencere. Aday öğrencilerin bilgi alabilmesi için bir özel bölüme de sahip. İç kısımda ise öğrencilerimizin şifrelerini girerek bilgi alabilecekleri ortamlar oluşturduk. Ana sayfadan sonraki tüm süreçlerde dersler için hazırlanan materyallere erişmek için kullanıcılar kullanıcı adı ve şifreleriyle oturum açarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Giriş yaptıktan sonra her kullanıcının kendi kişisel alanı üzerinden derslere erişimi söz konusu. Kendi kişisel çalışma alanı üzerinden kullanıcılar sorumlu oldukları dersler üzerine ve sistem tarafından kullanıcılara yayınlanan duyurulara, sorumlu oldukları dersler kapsamında öğrencilerden gelen sorulara ve yüklenen materyallere erişme şansına sahipler. Açıköğretim “e-öğrenme portalı” içerisinde yayınlanan e-ders yapısında etkileşimi kitap, üniteler, sınavlar, danışmanlık gibi farklı servisler mevcut. Her bir servisin de kendi içerisinde farklı öğretim tasarım modeli bulunuyor.”

“E-öğrenme” hizmetleri parmağının ucunda
Etkileşimli kitap ve e-kitap ayrımının yapılması gerektiğinin altını çizen Rektör Aydın “E-kitap tanımını baslı kitaplarımızın “pdf” versiyonu için kullanıyoruz. Basılı kitabın içeriğinin animasyon, video ve benzeri gelişmelerle zenginleştirilerek oluşturduğumuz materyallere de etkileşimli kitap adını veriyoruz. Etkileşimli kitap servisi kullanıcılar tarafından her türlü platformda erişilebilecek şekilde tasarlandı. Platformdan kastım masaüstü cihazlar, tablet cihazlar, cep telefonlarından hazırladıklarımız etkileşimli kitaplar öğrencilerimiz tarafından kullanılabiliyor.” dedi.

“Anadolu” ile dijital dünyanın kapılarını açın
Son olarak Anadolu Üniversitesinin dijital dünyadaki elde ettiği istatistiklere dikkat çeken Rektör Aydın “1 Eylül 2012 tarihinden bugüne kadar Anadolu Üniversitesi web sitesini “iTunes U” dahil olmak üzere 160 ülkeden 15 milyon 186 bin 479 kişinin ziyaret ettiği görülüyor. Bunun yanı sıra Anadolu Üniversitesi tarafından uygulamaya koyulan ve Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan “iTunes U” uygulamasından kitap indirmek üzere yararlanan 55 bin kişi bulunuyor. Dijital dünyadaki başarısını arttırarak sürdüren Anadolu Üniversitesinin, 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren 2 bin 800 adet ders kitabı dijital ortamda yer alacak.” diye konuştu.

Öğrenciler daha etkili öğrenebilecekler
E-öğrenme malzemelerini öğrencilere sunarken etkinlik bazlı bir model geliştirdi. Etkinlik listesinde materyallerin tamamı yer alıyor. Buradan alıştırma soruları, video tabanlı konu anlatımları yayınlayabiliyor ayrıca, dış kaynaklara yani internet üzerindeki farklı kaynaklara bağlantılar kurulabiliyor. Öğrenciler sitenin içerisinde yer alan etkinlik listesini kullanarak her dersin ilgili ünitesinde yapmış olduğu etkinlik aktivitelerini organize edebiliyor. Kapatıp daha sonra açtığında da kaldığı yerden etkinlikleri takip ederek kendi öğrenme sürecini planlama şansına sahip.

“20 bin”in içerisinde “151”inci sıradayız
28 Şubat 2013 tarihinden itibaren “iTunes U” uygulaması üzerinden açık ders yayınlarına ulaşımı sağlayan ilk Türk Üniversitesi olan Anadolu Üniversitesinin bu kısa zamana rağmen elde ettiği başarı dikkat çekiyor. Bir aylık performans değerlendirmesinin sonunda internet ölçümlerinden elde edilen sonuçlara göre başta Harvard, Stanford ve MIT gibi dünyanın önde gelen üniversiteleri olmak üzere 20 bin civarındaki üniversite arasında Anadolu Üniversitesi 151’inci sırada yer alarak dijitalleşme sürecinde önemli bir başarıya imza atmış oldu.

Gökhan Akkurt (Haber Merkezi)

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/anadolu-universitesinden-e-ogrenmede-dev-adim/

Bir Cevap Yazın