«

»

Haz 24 2015

Bu Yazı bas

Dersler nasıl çalışılmalı -1-?

Genel Açıklama

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bir derse çalışmaya başlamadan önce bu ders nedir, neyi inceler, nerelerde kullanılır gibi soruları kendinize sormalısınız ve bu düşünsel faaliyet ile öğrendiklerinizin sistematik bir halde zihninizde yer etmesini sağlamalısınız. Bu yazımız genel bir açıklama mahiyetindedir derslerin tek tek ele alınması ilerleyen yazılarda yapılacaktır. Buradaki açıklamalar tüm dersler için ilk adım niteliğindedir.

Anayasa Hukuku dersinden örnek vereyim;

Anayasa hukuku, ulus devletlerin ve diğer siyasi organizasyonların kurucu ve temel yasaları hakkındaki çalışmaları içermektedir. Anayasalar hükümetler için bir çatı oluşturur ve otoriteyi ve yeni yasa ve düzenlemelerin yapılmasında siyasi yapıların işlevlerini sınırlandırabilir veya tanımlayabilir.[1]

Çok teknik bir dil kullanmadan daha çok sizin çalışmalarınıza yönelik bir takım açıklamalarda bulunacağım. Öncelikle anayasalar yukarda da belirtildiği üzere aslında devletin işleyişini(bireylere karşı sınırlandırır ve işlemlerin sınırını belirler) ve bireylerin özgürlüklerinin güvence altına alınmasını sağlar. Bu nedenle öncelikle bireysel özgürlükler açısından ve devletin işleyişi yani keyfi uygulamalardan kaçınılması açısından adeta hayati öneme sahiptir.

İşte bu çerçevede Anayasa Hukuku dersini ele aldığımızda şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz; Osmanlı Döneminde; henüz anayasal gelişmeler ortaya çıkmadan evvel -sizin de 1 inci ünitede inceleyeceğiniz üzere- bir denetim mekanizması yok yani her türlü halde son söz padişaha aitti. Anayasal gelişmelerin başlamasıyla ne oldu? Padişahın yetkileri sınırlandırıldı. Dikkat ederseniz yukardaki açıklama ile paralel bir gelişme yani padişahın işlemleri(bugün idarenin işlemleri) sınırlandırılıyor ve deyim yerindeyse –dolaylı olabilir- bir denetim mekanizması kuruluyor ve bireysel özgürlüklerin ön plana çıktığı gözleniyor.

Bu açıklamaların ardından dersi çalışmadan once muhakkak bilmenizi istediğim şey kitabın sınırlarını bilmenizdir. Bu ne demek? Bu şu demek: siz derse başlamadan once kitabı elinize aldığınızda o kitabın kaç üniteden oluştuğunu ve her ünitenin hangi konuyu içerdiğini gözünüz kapalı bilmelisiniz demek. Neden? Çünkü;

 • Bu size güven verecektir, genel hatlarıyla ne öğreneceğinizi bilmiş olacaksınız ve zihninize aldığınız bilgilerde kategorik olarak yer etmiş olacak bir nevi paketleme yapacaksınız.
 • Sınavı geçip o dersi başarı ile vermiş olsanız dahi sistematik bir şekilde öğrenmemiş iseniz öğrenmiş olduğunuz bilgileri ilerde verimli kullanamazsınız tekrardan dönüp bakmanız gerekebilir.(kronolojik sıra, ülkemiz için anayasal gelişim sürecinin genel hatlarını vs.)   Bu öğrendiğiniz bilgiler olurda hukuk fakültesine geçip avukat vs. olduğunuzda yada herhangi bir alanda akademisyen/öğretmen olduğunuzda sizi farklı kılacaktır.
 • Sistematik öğrenme biçimi güncel olaylar açısından da öğrendiklerinizi sağlamlaştırır. Siz bugün bir anayasa değişimi tartışmasını televizyonda izlediğinizde ilk anayasal faaliyetlerden -1982 anayasasına kadar az da olsa bilginiz varsa –hatırlıyorsanız- en azından tarafların savunduğu argumanlar üzerinden bir muhakeme yapıp daha iyi olan görüşü ayırdedebilirsiniz. Çünkü artık siz tartışılan konunun nereden başlayıp ne şekilde geliştiğini ve bugün ne halde olduğunu biliyorsunuz, kafanızda öğrendiklerinizden bir –varolan- model çıkarabilirsiniz.

Demek ki öncelikle içindekiler bölümüne bir göz atacağız ve 1, 2, 3.. ünitelerin adlarını ve yüzeysel olarak neler içeridiğini bileceğiz. Kısa bir çalışmayla 8 üniteyi zihninize alıp, anlamış –bakın ezber demiyorum- olmalısınız.

Ben size yardımcı olması için buraya tek tek yazacağım;

 1. Ünite – Osmanlı-Türk Anayasal Gelişmeleri
 2. Ünite – Anayasaların Yapılması Ve 1982 Anayasası
 3. Ünite – Anayasaların Değiştirilmesi Ve 1982 Anayasası
 4. Ünite – 1982 Anayasasına Gore Devletin Temel Nitelikleri
 5. Ünite – Yasama Ve Yürütme İşlemleri
 6. Ünite – Yasama Organı
 7. Ünite – Yürütme Organı
 8. Ünite – Yargı Organı Ve Anayasa Yargısı

 

Bu verdiğim unite bilgilerini bence adınız gibi bilmeden yazıyı okumaya devam etmeyin!

 

Eğer artık biliyorsanız devam edelim; Bundan sonra genel de olsa kitapta ne var ne yok biliyorsunuz kitaba hakimsiniz, korkmuyorsunuz, korkmamalısınız.

Birinci Üniteye başlamadan once yine içindekiler kısmını açın ve alt başlıklara şöyle bir göz atın. Çalışacaksınız ama ne öğreneceksiniz? boş bir kağıda anahtar kelimeleri not alın ve üniteye başlayın, göreceksiniz boş bir gardrop gibi bilgileriniz yerine yerleşecek. Bunu diğer üniteler içinde aynen uygulayın ve her bir unite bitiminde bir önceki unite ile birlikte hızlıca tekrar edin.

Renkli kalem kullanın ki hızlı tekrar yapabilesiniz. Not tutuyorsanız tekrarınızı notlardan yapın ama önceki üniteyle birleştirerek gidin. Mesela; birinci üniteyi bitirdiniz, ikinci üniteye geçtiniz ve ikinci ünitede bitti hızlıca birinci üniteyi ve ikinci üniteyi tekrar edin ve üçüncü üniteye geçin not tutmanız tekrar yaparken zaman kaybınızı önleyecektir.(tek tek yazmayın hatırlatıcı anahtar kelimeyi not alın)

Son olarak, sınavdan önce soru çözerken veya sınav esnasında soruyu okuyunca öncelikle cevabın hangi ünitede olduğunu bileceksiniz ve sonrasında neyi sorduğunu, sizden nasıl bir cevap istendiğini daha iyi anlayacaksınız akabinde de doğru yanıtı işaretleyeceksiniz. Soruyu anlamamış olmanız demek hatalı yanıt vermiş olmanız demektir.

 

(Tekraren; Burada yaptığım açıklamaları diğer dersler içinde uygulayabilirsiniz, ders içeriği olarak ayrıca diğer dersler tek tek  ele alınacaktır ve bu anlatılanlar temelinde dersin özelliği baz alınarak bilgiler verilecektir. Yazı yorumlara açıktır lütfen fikirlerinizi paylaşın.)

 

Başarılar !

stj. Avukat Nedim Okan GÜMÜŞTAKIM

[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/Anayasa_hukuku

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/anayasa-hukuku-dersler-nasil-calisilmali/

1 yorum

 1. Tarık Mutlu

  Anlaşılır ve aydınlatıcı bir yazı olmuş, teşekkürler..

Bir Cevap Yazın