«

»

Tem 20 2014

Bu Yazı bas

Aöf’lilere Muafiyet Hakkı Tanındı !

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin uzun bir süredir sürdürdüğü bütünleme ve ikinci üniversite okuyanlar için talep edilen muafiyet hakkında olumlu gelişmeler yaşandı. 
Eski rektör Davut Aydın döneminde YÖK kararı olmasına ve tüm fakültelerde uygulanmasına rağmen AÖF öğrencilerine uygulanmayan bütünleme sınavı ile ikinci üniversitesini okuyan AÖF öğrencilerine tanınması gereken (YÖK’ün zorunlu tuttuğu derslerden) muafiyet hakkının tanınmasında önemli gelişmeler yaşandı. 
AÖF Öğrenci Platformu temsilcisi Elif Erden ile görüşen yeni Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, öğrencilerin uzun bir süredir mücadelesini verdiği talepleri gözden geçirme kararı aldı. Öğrenci Elif Erden’i Eskişehir’de kabul eden Rektör Gündoğan, uğruna açlık grevine bile gidilen bu taleplerin hayata geçirilmesi için önemli girişimlerde bulunacağının sinyallerini de verdi. 

MUAFİYET HAKKI TANINDI
Elif Erden ile makamında toplantılar yapan Gündoğan, Erden’in AÖF öğrencilerinin talep ve isteklerini içeren dosya üzerinde uzun süren görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler sonucunda AÖF öğrencilerinin birincil talepleri arasında yer alan muafiyet hakkı talebinin rektör Gündoğan tarafından kabul edildiği öğrenildi. Ancak uygulamanın 2013-14 eğitim öğretim yılının bahar dönemine yetişmeyeceği gelecek eğitim dönemine yetiştirileceği rektör tarafından dile getirilmiş. 

BÜTÜNLEME OLACAK
AÖF öğrencilerinin en büyük tepkisini çeken bütünleme sınavının kaldırılması ise rektör ile yapılan toplantılarda ilk gündem maddesi olarak sürekli konuşulmuş. İlk olarak ifade edelim ki; hatırlanıldığı üzere bütünleme sınavının yapılmamasının gerekçesi olarak gösterilen ve büyük tepki alan “yüksek maliyet oluyor” benzeri açıklamalar Rektör Gündoğan tarafından çürütülmüş. 
Bütünleme sınavı için üniversitenin parası olduğu ve bunun mazeret olamayacağı toplantılarda vurgulanmış. Ancak Rektör Gündoğan, bütünleme sınavının yapılması için zamanlamanın ayarlanması gerektiğini ifade etmiş. Öğrenciler ise eylül-ekim gibi bütünleme sınavlarının yapılabileceğini açıklamış. Burada konuşulan konu ise teknik konular olmuş ve şayet bütünleme olursa geçme notu olarak 50 barajının getirilebileceği üzerinde durulmuş. Yine bütünleme ile ilgili olarak üniversitenin önümüzdeki eğitim yılı için bir planlama içine gireceğinin ipuçları verilmiş. 

TEK DERS SINAV HAKKI HER SENE TANINACAK
Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl mezun durumundaki AÖF öğrencilerine son sınıf tek dersten kalanlara sınav hakkı tanınmıştı. Aynı uygulamanın bundan sonra her sene devam edeceği de Rektör Gündoğan tarafından onaylanmış. Yani şayet öğrenci son sınıfta ise ve tek dersten kalmışsa bir sınav hakkı tanınarak mezun olmasının önü açılacak. 

DİYALOG İLE ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK
Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ile AÖF Öğrenci platformu temsilcisi Elif Erden’in görüşmesinden çıkan sonuçlar önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı olarak kamuoyuna açıklanacak. Bu toplantı ile Rektör Gündoğan’ın Davut Aydın döneminde Anadolu üniversitesi yönetiminin unuttuğu diyalog kapısını açtığını ve öğrencileri ile sorunlar üzerine tartıştığını gördük. Kavga etmeden, aşağılamadan, öğrenci sorunlarının dinlenildiği zaman çözüme kavuşturulabileceğine şahit olduk.

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/aoflilere-muafiyet-hakki-tanindi/

 1. cagdasadam

  Merhaba… Yazavağım yorumun bu başlıkla ilgisi yok, biliyorum ama nasıl soracağımı da bilemedim. Kusuruma bakmayın…
  Bugün telefonuma e_devlet’ten mesaj geldi…
  “Sayin cagdasadam, üniversiteniz e-Kayit uygulamasına dahildir. Fakat, kayıt koşulları gereği kaydinizi üniversitenizde yaptirmaniz gerekmektedir. ”
  Şimdi aklım karıştı ben kaydımı yaptırmak için Eskişehir’e mi yoksa Aöf Büroya mı gideceğim ?
  Saygılar…

  1. admin

   Merhaba,

   Bulunduğunuz yerdeki Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bürosu’ndan yapacaksınız kaydınızı,

   Başarılar.

Bir Cevap Yazın