«

»

Eki 01 2011

Bu Yazı bas

Ek yerleştirme başvuruları pazartesi başlıyor

2011-ÖSYS Ek Yerleştirme kontenjanları kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı. Ek yerleştirme tercihleri pazartesi başlıyor. İlk kez bu yıl 30 tercih yapacak öğrenciler, 6 Ekim’e kadar başvuru yapabilir.
ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu ek yerleştirme kontenjanlarını karara bağladı. Ek yerleştirme kılavuzu adaylara ön bilgi amacıyla ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı. Kılavuzda ilk yerleştirmede boş kalan, kayıt yaptırmayanlar nedeniyle boş olan ve yeni açılan programlar bulunacak. Ayrıca kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

 

Bölümlerin en düşük puanlarına dikkat!    

 

İlk yerleştirmede bir programa yerleştirilmeyen adaylarla açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilen adaylar tercih yapabilecek. Adaylar, ilk kez bu yıl, en fazla 30 tercihte bulunabilecek. Tercihler başvuru merkezlerinden veya T.C kimlik numarası ve şifreyle ÖSYM’nin internet adresinden alınacak. Adayların başvuru merkezine Tercih Formunu doldurup gitmeleri gerekiyor. Başvuru merkezlerince 3 TL hizmet ücreti alınacak. Bireysel olarak tercih yapacak adayların, tercihlerinin ÖSYM’ye bildirildiğini gösterir listeyi yazıcıdan almaları gerekiyor. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri, koşulları kendilerine uymayan programları tercih etmemeleri öneriliyor. Programların en düşük puanlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Yeni açılan yükseköğretim programlarıyla merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirme için tercih yapabilecek. Sınavsız geçiş için başvuran, 2011-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu halde sınava girmeyen veya sınava girerek, 140’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebilecek.
Adaylara yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyeceğinden ÖSYM’den yapılan duyuruların takip edilmesi gerekiyor.

 

Ek yerleştirme kılavuzu için tıklayınız

 

 

Yazar : Anadolu Ajansı / Hürriyet Eğitim
http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/ek-yerlestirme-basvurulari-pazartesi-basliyor/