«

»

Haz 17 2012

Bu Yazı bas

Tüm Yönleriyle Adalet Bölümü Makale 2

Tüm Yönleriyle Adalet Bölümü Makale 2

Derslerime Nasıl Çalışmalıyım?

Bu yazımızda amaç tümdengelim ile aslında tüm bölümlerde olması gereken, işe yarayacak sizi başarıya götürecek çalışma performansını, Adalet Bölümüne uyarlamak.

Başlangıç; Derslerinizin neler olduğunu öğrendikten sonra mutlaka tek tek hepsini kısaca tanımlayacak kadar bilgi sahibi olun. Mesela İnfaz Hukuku dersiniz var once tanımlama yapın kafanızda infaz hukuku dersinde çıkacak sorular sizin açınızdan ne olabilir yani bir mafia babası için infaz, kendisine ihanet etmiş birinin cezalandırılması veya düşmanını cezalandırmasıdır. Bir savcı için mahkumiyet hükmü kesinleşmiş bir suçlu için cezasının çektirilmesidir fakat mafia babasıda, savcıda sadece Pratik olarak uygular bunu. Ancak sizin için İnfaz, ‘’infaz’’ kelimesinden başlar, İnfazın eski çağlarda nasıl yerine getirildiği, gelişim süreci, infaz süresince içinde bulunulan koşulların ne olması gerektiği, insan haklarının infaz süresince ne kadar uygulandığı, mahkumların izinleri, cezaevinde uyacakları kurallar ve infaz sürecinin sona ermesi gibi bir süreçtir.

 

Siz bu bölümü tercih ederek aslında hayatın kendisini tercih ediyorsunuz Anayasa Hukuku ile ülkenizin yasalarını, insan haklarını, olması gereken hakları, her akşam haberlerde izlediğiniz cumhurbaşkanı ve başbakanın görevlerini, icra iflas hukuku ile alacak-verecek olaylarını icrayı, hacizi, iflası, yarın memur olunca kalem mevzuatı ile işinizin teknik kısmını, vatandaş olarak ceza muhakemesi dersi ile polis sizi durdurunca nasıl davranmanız gerektiğini gibi birçok alanda muhakeme etme kabiliyeti kazanıyorsunuz. Radikal gazetesinde çıkmış bir yazı tam da buna örnektir Tıklayın

 

Çalışma Prensibiniz herzaman tekrar olmalıdır. Ilk etapta dersi anlasanızda anlamasanızda hızlıca okuyup bitirin, bu nelerle karşılaşacağınız konusunda beyninizin korkusunu azaltır çok yararını göreceksiniz. Belli bir sistemi oturtabiliyorsanız kesinlikle günde 2 kere çalışmanız yeterlidir. Belli bir sistemden kasıt şudur; sabah uyandığınız anda 1 saat veya 40 dakkikada bir dersi tekrar edebiliyorsanız, akşam yatmadan once aynı dersi tekrar edip uyumanız yeterlidir ekstra bir çalışmaya gerek yoktur. Sadece sabah 1 tekrar, gece 1 tekrar yeterli olacaktır üçüncü günden sonra zaten dersi adınız gibi bilmiş olacaksınız ve tekrar etme süreniz bayağı bir kısalacaktır. siz bunu sistematik bir şekilde kendinize gore ayarlayın, saatini, ders seçimini vs.

 

Dersleriniz öyle kalem, silgi açacak ile çalışılacak dersler değil matematik, fizik gibi problem çözme zahmetide yok sadece okuyacaksınız ve üstüne düşüneceksiniz. Gerçek hayatta yerini arayacaksınız. En büyük avantajınız ise her gece HaberTürk, CnnTürk, SkyTürk, Ntv gibi kanallarda açık oturumlar yapılması dersleriniz ile doğrudan veya dolaylı tüm konular bu kanallarda yayınlanmakta, cumhurbaşkanı seçimi olsun, milletvekilliğinin düşürülmesi olsun, anayasa değişikliği olsun, ticareti hayattaki değişiklikler olsun herşey.. Çünkü ülke idaresi mevcut hukuk kuralları ile yürütülmektedir. Hükümetin aldığı bir karar eğer yanlışsa muhalefet partisi bunu hemen Anayasa Mahkemesine götürecektir. Bu bir ekmek zammı olabilir, eğitim sistemindeki bir değişiklik olabilir tamamen hukuk çerçevesinde şekillenmektedir ve siz bir adalet bölümü öğrencisi iseniz ilgi alanınız bu konulardır.

 

İzinsiz yayınlanması halinde yasal yollara başvurulacaktır.
http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/tum-yonleriyle-adalet-bolumu-makale-2/