«

»

Haz 17 2012

Bu Yazı bas

Tüm Yönleriyle Adalet Bölümü Makale 3

Makale 3 | İcra Müdürü Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?
|
Adalet Bölümüne kaydoldunuz, dersleriniz iyi artık bir yol çizmeniz gerekiyor ve size sunulan seçenekler arasında birde İcra Müdürlüğü var. Peki İcra Müdürü olmak için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki yeni sistem(kredili sistemde)  ile İcra Müdürlüğü Sınavına çalışmanız gayet kolay çünkü eski sistemde icra müdürlüğü dersleri tam olarak verilmiyordu.(Damga vergisi, Harçlar Kanunu vs)

|

Yazılı sınav,  genel yetenek ve genel kültür ile alan bilgisi konularından yapılacaktır. Sınavda adaylara 50 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 50 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır.

|

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi;

a) Türkçe,

b) Matematik,

c)Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi,

d) Türkiye Coğrafyası,

e) Temel Yurttaşlık Bilgisi sorularından, 

|
İcra Müdürlüğü Sınavında sorumlu olunan (alan) dersler buradan da görüleceği gibi aşağıdaki derslerden oluşacaktır.
a) Kıymetli Evrak Hukuku,
b) İcra İflas Hukuku, İcra ve İflas Kanunu Nizamnamesi, İcra ve İflas Kanunu Yönetmeliği,
c) Harçlar Kanunu ve Damga Vergisi Kanunu,
d) Tebligat Kanunu, Tebligat Tüzüğü,
e) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı İşleri Yönetmeliği 
|
Sizlere şunu söylemek isterim ki İcra İflas Hukuku ve Medeni Usul Hukuku dersleri hariç diğer dersler gayet basit çünkü icra ve medeni usul gibi komplike sorulmuyor  sınavda nizamname ve yönetmelikler olarak çalışıyorsunuz direk maddeleri ezberliyorsunuz. Ancak kapsamlı bir çalışma gerekiyor bu sınav için yani birbirine benzeyen ve birbirinden farklı birçok şey var onun için hangi dersleri birlikte çalışmanız gerektiğini ilerleyen yazılarımızda sizlere söyleyeceğiz. Bu sınav ile ilgili aofadalet.com’un hazırladığı bir kitap var bir kaç gün içinde onuda sizlere sunacağız Kültür Bakanlığı Bandrolü ile satılacak olan kitap tamamen Adalet Bakanlığının İcra Müdürlüğü ile ilgili İlanı doğrultusunda hazırlandı.
|
Gelelim işin ders kısmından Mülakat kısmına, Çok  yüksek puanlar alsanızda maalesef  TÜRKİYE’de mülakattan elenebiliyorsunuz. Mülakatı geçmeni  bir yöntemi yok herşeyi cevaplarsınız ”tamam bu iş” dersiniz bir bakarsınız elenmişsiniz. Onun için motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız çünkü mülakat konsantrasyonunuzu bozabilir.
 Bilgilendirmemiz Devam Edecektir, aofadalet.com’u Takip Edin !
http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/tum-yonleriyle-adalet-bolumu-makale-3/