«

»

Haz 21 2012

Bu Yazı bas

Tüm Yönleriyle Adalet Bölümü Makale 4

Dikey Geçiş Sınavı Süreci Hakkında Bilgiler

Adalet Bölümü’ne kayıt olduktan sonra hatta kayıt olmadan önce bile  birçok öğrenciden Hukuk Fakültesine geçmek istediğini duyuyoruz. Açıköğretim ve Hukuk Fakültesi kelimeleri gerçekten çok çekici geliyor ve insanlar, taa yıllar öncesindeki hayallerini gerçekleştirmek için bu bölümü tercih ediyorlar. Her yıl talep daha da artıyor. Fakat bir kızı on kişi ister bir kişi alır misali kontenjanlar sınırlı ve dediğimiz gibi yıldan yıla talep artıyor ve başarı ortalamasıda bir hayli yükseliyor/yükselecek.

 

 

Örneğin, Doktorlar bu alana çok ilgili Tıp Fakültesi üstüne Hukuk Fakültesi moda oldu şimdi birçok Doktor Açıköğretim Adalet Bölümüne kaydoluyor ve hemen hemen hepside Hukuk Fakültesine geçmek istediğini söylüyor. Bu genel durumu şu şekilde etkiliyor; Doktorlar zaten belli bir başarı yüzdesiyle giriyorlar Tıp Fakültelerine yani sayısal neredeyse full, fulle yakın. Bu da matematik bilgisi orta olan Açıköğretim öğrencileri için dezavantaj çünkü kontenjanlar sınırlı. Sayısal alandaki diğer bölümleri saymayalım isterseniz. Bu bir durum analizidir tabiiki başarılı olan herkese saygı duymak gerekir.

 

 

Dikey Geçiş Sınavında adaylara 80 Türkçe | 80 Matematik olmak üzere 160 soru soruluyor. Buradan 2011 Çıkmış Sorularını inceleyebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz Adalet Bölümünün birinci sınıfın ikinci döneminde DGS çalışmalarına başlamanız yönünde. Özel Üniversite düşünenler için çok yüksek puanlara gerek yok ancak yinede belli bir başarıyı göstermeniz gerekiyor hiç çalışmadan  ya da çok az çalışarak olmaz. Devlet üniversiteleri için ise zaten çok iyi netler gerekiyor.

 

Bir öğrencimiz aşağıdaki doğru ve yanlışlarla özel bir üniversiteye yerleşti o da zorla puanı ise 242.723’tü. Tabi ilk mezunlardan yani aday azdı ve insanlar bu kadar talep göstermemişti.
Sayısal Sözel
Doğru 25 59
Yanlış 07 11

 

Adalet Bölümü derslerinizin etkisi çok ama çok fazla DGS de ne kadar fazla net yaparsanız iyi ama Adalet Bölümü derslerinizin iyi olması çok daha iyi olacak sizin için bu açıdan dengeli bir çalışma yapmanız yararınıza olacak yukadaki öğrenciyi kurtaran şeyin diploma notu olduğunu söylemek isteriz. Ancak bu tabloya bakıp çalışmanızı gevşetmeyin çünkü öğrencinin deyimiyle bu sonuç tamamen şans.

 

Önümüzdeki süreçte binlerce mezun ve aşırı talep çitayı daha da yükseğe taşıyacaktır Burdan inceleyeceğiniz üzere sınava giren sayısı 2011 de 118,643(tüm adaylar) ancak şuan sadece Adalet Bölümü öğrencileri toplamı 60 bine yakındır bu rakam 2012 de 100 bine dayanacaktır ve diğer yıllar da git gide artacaktır. Herkes DGS ye girecek ve tercih yapacaktır bu da işi bir hayli zorlaştıracaktır.

 

Yapmanız gerken en önemli şey disiplinli ve ciddi bir çalışma programıyla hem Adalet Bölümü derslerinizin notlarını en üst seviyede tutmak hemde Dikey Geçiş Sınavı için devamlı soru çözmek eksik olan konularda konu tekrarı yapmaktır.

Tabii kontenjanların arttırılması da yararınıza olacaktır ama esas faktör sıkı bir çalışmadır. Başarılar.

 

 

 

 

 

 

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/tum-yonleriyle-adalet-bolumu-makale-4/