«

»

May 20 2012

Bu Yazı bas

Tüm Yönleriyle Adalet Bölümü (Makale 1 Yayınlandı)

Merhaba,

Bu başlık altında Sizlere Açıköğretim Adalet Bölümüne nasıl gireceğiniz, derslerinize nasıl çalışacağınız ve Dikey Geçiş Sınavı ile nasıl Hukuk Fakültesine geçeceğiniz ve Hukuk Fakültesinin ilk gününden sonraki sürece kadar tüm konularda bilgi vereceğiz. Bu uzun süreçte göstereceğiniz kararlılık ve azim sizi adım adım başarıya yaklaştıracaktır.

 1. Nasıl Adalet Bölümüne Girerim?
 2. Derslerime Nasıl Çalışmalıyım?
 3. İcra Müdürü Olmak istiyorum ne yapacam?
 4. Sınavlardan aldığım notlar Dikey Geçiş Sınavını nasıl etkiler?
 5. Dikey Geçiş Sınavına nasıl katılırım, şartlar nedir?
 6. Dikey Geçiş Sınavına nasıl Çalışmalıyım?
 7. Dikey Geçiş Sınavından kaç soru yapmalıyım?
 8. Hangi üniversiteyi seçmeliyim, hangisi bana uygun?
 9. Dikey Geçiş Sınavını Kazandım şimdi ne olacak?
 10. Hukuk Fakültesinde ilk Günüm?
 11. Tüm bu süreçte hangi kaynakları kullanmalıyım?

                
| Birinci Makale – 24 Mayıs 2012 |
Adalet Bölümüne Nasıl Girebilirim Bu Bölüm Bitince Hangi Mesleklere Girebilirim ve Bölüm Hakkında Genel Bilgiler?

Öncelikle lise mezunu yada lise son sınıf öğrencisi olmanız gerekiyor. YGS sınavına girmiş olmanız lazım ve bu bağlantıdaki(tıklayın) 51. sayfada da göreceğiniz gibi ‘’Bu programa yerleştirme yapılırken en büyük YGS puanı kullanılacaktır’’ dipnotu mevcut Adalet Bölümü için.

Evet.. bölüm hakkında bilgilere geçelim şimdi de. Öncelikle bu bölüme talep çok fazla, sadece 2011 yılında 29370 kişi yerleşti 2010 rakamlarınıda baz alırsak halihazırda 60 bine yakın öğrenci var.

Bölüm dersleri çoğunlukla Kanun, Yönetmelik, Nizamname temelinde yani hukuk fakültelerinde okutulan derslerin bir çoğunu alıyorsunuz ve kendi başınıza öğrenmeye terk ediliyorsunuz. =) Kolay değil ama meraklı olanlar için çok zevkli.

Bölümün, ‘’uyanık’’ öğrenciler için dez avantajı çıkmış soruların sınavlarda yanlış yönlendirmesi, nasıl mı? Mesela bu habere gore(tıklayın) Cumhurbaşkanı’nı daha önce TBMM seçiyordu şimdi ise Halk seçiyor yani Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü -eski-sınavlarında daha önceden sorularda TBMM şıkkı doğru cevaptı şimdi ise HALK şıkkı doğru.. Örnekleri çoğaltabiliriz 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı HUMK(Medeni Usul Hukuku dersi) da bu minvalde. Şuan Hükümetin İcra İflas Kanunundaki değişiklikte size etkileyecek, Ceza Kanunundaki değişikliklerde yani dersleriniz her yıl değişiklik gösterecek-ki gösteriyor.. Bu nedenle çıkmış sorulara fazla güvenmeyin, çünkü bu şekilde ancak karman-çorman bir öğrenme süreci yaratırsınız kendinize.

Şimdi;

-Adalet diploması alınca KPSS sınavına girerek memur olabilirsiniz.

-Adalet diploması alınca İcra Müdürlüğü Sınavına girerek İcra Müdürü veya İcra Müdür Yardımcısı olabilirsiniz.

-Adalet Diploması alınca(yada son sınıfta) Dikey Geçiş Sınavına girerek Hukuk Fakültesine geçiş yapabilirsiniz ve Avukat, Hakim, Savcı olabilirsiniz.(Açıköğretim diyip geçmeyin olan var.)

-Dikey Geçiş Sınavına girmeden Açıköğretim Fakültesine devam edip –İktisat-İşletme –Kamu Yönetimi bölümlerine de devam edebilirsiniz. İdari Hakimlik, Kaymakamlık, Müfettişlik sınavları gibi bir çok seçeneği değerlendirebilirsiniz.

-Lise mezunlarını da alıyorlar ama ‘’Alan’’ itibariyle(öğrendiklerinizi uygulama açısından) Zabıt Katibi de olabilirsiniz.

-İhtiyaç varsa bulunduğunuz il-ilçede Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak ‘’sözleşmeli öğretmenlik’’ yapabilirsiniz.

-Diplomanız diğer özel sektör sınavları içinde geçerli tabii. (Bankalar, diğer kuruluş sınavları, vs.)

Sonuç olarak tercihlerinizi yapmadan önce tüm bu bilgileri dikkate alarak hedefinizi belirleyebilirsiniz. aofadalet.com makaleleri devam edecektir Adalet Bölümü ile ilgili tüm merak edilen konuları işleyecektir.

 

*Makaleler kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde yayınlanamaz. Aksi taktirde yasal yollara başvurulacaktır.


http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/tum-yonleriyle-dgs-ile-hukuk-fakultesine-gecmek/