«

»

Oca 16 2012

Bu Yazı bas

Açıköğretime ilgi arttı !

Geçtiğimiz yıl üniversitelerde 100 bine yakın kontenjan boş kalırken, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ne kayıt olan öğrenci sayısının 110 bin arttığı görülüyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın okurken aynı zamanda çalışmak zorunda olanlar için Açıköğretimin önemli kolaylıklar sağladığını belirtiyor. Devam zorunluluğunun olmaması avantajının yanı sıra öğrencilerin yaşam şartlarına göre istedikleri yer ve zamanda öğrenebilme esnekliği sunmasının da Açıköğretim fakültesini cazip hale getirdiğine değiniyor.

 

 

 Çeşitli nedenlerle örgün yükseköğretime gidemeyenler için eğitimde fırsat eşitliği sağladıklarına dikkat çeken Aydın, son üç yılda çok sayıda yeni lisans ve önlisans programı açılarak program çeşitliliğinde artış sağladıklarını söylüyor ve ekliyor:

“Önceleri ağırlıklı olarak işletme ve iktisat alanlarında programlar bulunmaktayken günümüzde felsefe, sosyoloji, Türk dili ve edebiyatı, tarih, okulöncesi öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği alanlarında lisans programları bulunmakta. Benzer şekilde işletme ve iktisat alanında da uluslararası ilişkiler ile turizm ve otel işletmeciliği gibi yeni lisans programları açılmıştır. Açıköğretim program çeşitliliği yurt dışında da artmıştır: KKTC’deki ve Batı Avrupa ülkelerindeki programlarımızın sayısı artmış, ayrıca Azerbaycan’da 5 program açılmıştır.”

Bologna süreci kapsamında dönemlik ve kredili sisteme geçtiklerini açıklayan Prof. Aydın, yeni uygulamayla programların tanınırlıklarını artırmayı, ulusal ve uluslararası üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini yaygınlaştırmayı amaçladıklarını ifade ediyor. Bu son düzenlemelerle, gelecek yıllarda Açıköğretim’e ilginin daha artabileceği düşünülüyor.

Kaynak:http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/universiteli_olmak_artik_cazip_degil.html?page=1

 

http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/universiteli-olmak-artik-cazip-degil/