»

Ağu 11 2011

Bu Yazı bas

Anayasa Hukuku |Adalet Bölümü Dersleri – Yazı Dizisi

Merhaba Arkadaşlar,

Buradan size derslerle ilgili bilgi vereceğim. Derslerin zorluğu, mantığı, güncel hayattaki yeri ile ilgili  detaylar sunacağım.

Öncelikle Anayasa Hukuku ile başlayacağız.

Şunu söylemeliyim ki Anayasa Hukuku dersi sizin en fazla önemi vereceğiniz en fazla çalışacağınız ders olacak çünkü bu dersi geçmek çok zor, kolay gibi gözükse de hatta en yüksek notun bu dersten alınacağı zannedilse de maalesef sınavdan çıkınca anlıyorsunuz ki Anayasa Hukuku sınavınız kötü geçti, en düşük not ondan geldi.

Anayasa Hukuku derslerinde, bu dersin amacına uygun olarak, karşılaştırmalı olarak Anayasal gelişmeler, Anayasacılık ve siyasi kurumlar ele alınmaktadır. Anayasa hükümleri, hukukun üstünlüğü ve dolayısıyla Anayasa üstünlüğü ilkesinin esas olduğu hukuk sistemlerinde temel olarak ele alınmaktadır. Bu yönüyle Anayasalar ve anayasa hukuku kamu hukuku ve özel hukukta önemli bir yere ve işleve sahiptir.*

Öncelikle arkadaşlar anlasanız da anlamasanız da çok hızlı bir şekilde kitabı bitireceksiniz, bu olmazsa olmaz. Sonra sadece birinci üniteyi açacak ve onu okuyacaksınız bir beyaz kağıdınız olacak yanınızda ve anahtar kelimeleri oraya yazacaksınız böylelikle bir kavramlar indeksi elde etmiş olacaksınız. Bu indeks size birinci ünitede neleri bilmeniz gerektiğini gösterecek, çok faydasını göreceksiniz. Sonra diğer üniteleri de aynı yöntemle çalışacaksınız.

Ve tabi ki Tekrar yapacaksınız sık sık parolanız Tekrar olacak.

Başka neler yapmanız lazım diye düşündüğümüzde size tavsiyem Habertürk, Cnntürk, Ntv, Skytürk gibi haber kanallarını hayatınıza sokmanız. Evet bu ders için televizyon izleyeceksiniz, tartışma programlarını, hukukçuların anayasa ile ilgili verdiği bilgileri öğrendiklerinizle  değerlendirecek ve göreceksiniz ki artık bu ders çok kolay ve çok zevkli. Mesela şuan ülkemizin gündeminde Anayasa Değişikliği var konuyla ilgili tartışmalar değerlendirmeler bolca olacak kaçırmamanızı öneririm.

Başarılar | aofadalet.com

Bir sonraki yazımız Medeni Usul Hukuku dersi ile ilgili olacaktır.
(Bu yazıdan kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir aksi taktirde yasal yollara başvurulacaktır.)
http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.aofadalet.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.aofadalet.com/yazi-dizisi-yakinda/